FOTBAL  »  Superliga  »  UNIREA URZICENI - OŢELUL GALAŢI 3-1

Vijelie

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 noiembrie 2008 00:00

Trupa lui Dan Petrescu a întors meciul în doar două minute şi s-a instalat pe primul loc al clasamentului

Urziceniul îşi continuă aventura pe podium. Învinsă etapa trecută de CFR, Unirea a bîjbîit spre poarta adversă şi în prima repriză a confruntării de aseară, cu Oţelul. Petrescu a fost nevoit să improvizeze în atac, pentru că nu i-a putut folosi pe golgeterii Bilaşco şi Onofraş, iar ocaziile abia au apărut. De fapt, au fost numai două în prima repriză, la şuturile lui Dănălache (10) Vezi faza şi Tibi Bălan (45).

"Aşteptăm meciurile tari din noiembrie să vedem din ce aluat sîntem făcuţi şi dacă putem rezista în vîrf", spunea "Bursucul" recent. Iar startul reprizei secunde i-a arătat forţa echipei sale. După ce gălăţenii au deschis scorul întîmplător, prin Pena (52), Vezi golul lui Pena cei din Urziceni s-au înfuriat şi au năvălit spre careul lui Kolev. Şi după numai 3 minute întorseseră rezultatul!

Mai întîi, Mara a zguduit transversala, mingea a ajuns la Pădureţu după un carambol şi s-a făcut 1-1. Vezi golul lui Pădureţu ;) Apoi acelaşi Mara l-a deschis excelent pe Bordeanu, iar centrarea acestuia a fost reluată cu capul de "piticul" Tibi Bălan (53).Vezi golul marcat de Tibi Bălan Oţelul s-a prăbuşit şi n-a mai dat nici un semn că ar putea reintra în meci. Dănălache a închis tabela cu cu "cap" de la limita careului mic, Vezi golul lui Dănălache iar Urziceniul a înnoptat pe locul 1.

Ştirile meciului
» Onofraş, absent aseară din cauza cumului de cartonaşe: "Am visat că va da gol Pădureţu. Mi-a ieşit".
» Petrescu a fost enervat la culme de prestaţia lui Todoran în prima repriză, iar la pauză l-a schimbat.
» Antrenorul Urziceniului a vrut să-l înlocuiască pe Tibi Bălan în debutul reprizei secunde, pentru că mijlocaşul acuza dureri la genunchi. Schimbarea a întîrziat cîteva minute, timp suficient pentru Bălan să marcheze pentru 1-1.
» Marius Stan la finalul partidei: “Nu am apucat să ne pupăm după golul lui Pena şi am scos mingea de două ori din plasă. Ne vom lua revanşa în Cupă”.