FOTBAL  »  LIGA 2  »  DUNĂREA GIURGIU - DUNAV RUSE 2-0

Dunărea Giurgiu a cîştigat cel de-al doilea duel al "Dunărilor"

Articol de GSP - Publicat marti, 10 februarie 2009 00:00

Dunărea Giurgiu a reuşit astăzi după-amiază să se impună în faţa “vecinilor” de la Dunav Ruse (locul 8 în liga secundă bulgară) cu 2-0 după golurile reuşite în prima repriză de Ştefan Iordache (minutul 6) şi Marius Bâtfoi (minutul 27).

A fost cea de-a doua întâlnire dintre Dunărea şi Dunav la un interval de patru zile. Dacă în prima partidă, bulgarii au reuşit să smulgă “in-extremis” un rezultat de egalitate, de această dată elevii lui Marin Barbu au tratat jocul cu mai multă seriozitate şi au reuşit să câştige mai clar decât o arată scorul final.

A fost prima victorie a giurgiuvenilor după întoarcerea din cantonamentul de la Târgu Neamţ, “alb-albaştri” terminând la egalitate partida cu Juventus Bucureşti şi pierzând la Mioveni în faţa Daciei cu 1-0 (săptămâna trecută).

Din cauza faptului că de la începutul lui 2009 giurgiuvenii au jucat nici mai mult nici mai puţin decât unsprezece partide, Marin Barbu a hotărât să ţină cont de rugăminţile fotbaliştilor şi să anuleze partida care trebuia să se desfăşoare pe 11 februarie la Bucureşti, în compania Juventusului.

Cu toate acestea, Dunărea va mai disputa până la debutul returului ligii secunde încă trei partide amicale: “returul” cu Dacia Mioveni şi două meciuri în compania celor de la CS Târgovişte.