FOTBAL  »  LIGA 2  »  ETAPA #17

Liga 2, etapa #17 » Egal spectaculos între Concordia Chiajna și FC U Craiova în ultimul meci al rundei! Clasamentul actualizat

LIGA 2, ETAPA #17 +20   FOTO
LIGA 2, ETAPA #17

Articol de - Publicat marti, 02 martie 2021 17:30 / Actualizat marti, 02 martie 2021 19:27

Meciul dintre Concordia Chiajna și FC U Craiova 1948, ultimul al etapei 17 din Liga 2, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

• Turris Turnu Măgurele s-a retras din campionat.

În ciuda faptului că niciuna dintre echipe nu a reușit să modifice tabela, meciul de la Chiajna a fost unul spectaculos. Și dur, plin de faulturi. Ambii portari, Thomas Cheseanu și Robert Popa, au fost testați serios. Anghelina a fost aproape să deschidă scorul pentru oaspeți, iar Llullaku a dat replica pentru gazde, cu o semi-foarfecă! Mingea a trecut, însă, puțin peste. Meciul a continuat cu ocazii de ambele părți, iar finalul de meci a fost încins.

Cea mai mare ocazie a meciului a venit în minutul 86, când portarul Chesneau a respins în bară lovitura de cap a lui Denis Ispas. Apoi, în prelungiri, Younes Hamza putea da lovitura pentru Concordia, dar a trimis peste.

Portarul Robert Popa a suferit o accidentare serioasă în timpul meciului.

+16 FOTO

Clasament Liga 2

Concordia Chiajna - FC U Craiova 1948 0-0

• Echipa de start Concordia Chiajna: Chesneau - Borța, Ion, Marc, Cherecheș - Lazăr, Piper - Herghelegiu, Llullaku, Deac - Cocoș
  • Echipa de start FC U Craiova: R. Popa - Negru, Gugu, Diallo, Huyghebaert - Albu - Anghelina, Baeten - Luboya, C. Bălan, Voicu

Pandurii Tg. Jiu - Petrolul 0-4

Echipa lui Moldovan a defilat în prima repriză. Din minutul 13, grație golurile înscrise de Roige și Romario Moise, Petrolul conducea deja cu 2-0. Penalty-ul ușor acordat și transformat de Vajushi, plus golul marcat de Buhăescu pe finalul primei reprize au configurat un scor năucitor la pauză: 4-0! Tabela a rămas nemișcată în actul secund, iar Petrolul a urcat, cel puțin pentru moment, pe loc de play-off (3) în Liga 2.

• Pandurii Tg. Jiu: Adalcescu - Filip, Grecu, Moisie, Dieu - Habet, Sylla - Bunga, Felipe, Dodoi - Velcotă
  • Rezerve: Oprița, Cotolan, Rașoveanu, Zaborowsky, Goma, Corduneanu, Răchișan
  • Antrenor: Călin Cojocaru

• Petrolul: Kitanov - Olaru, Lică, Meijeres, Țicu - Lax, Roige - Constantinescu, Moise, Vajushi - Buhăescu
  • Rezerve: Avram, Mondragon, Balint, Șaim, Pană, Arnăutu, Manolache
  • Antrenor: Viorel Moldovan

Farul a învins-o pe teren propriu pe Viitorul Pandurii, scor 1-0. Sub ochii fostului mare tenismen Ilie Năstase, care a urmărit partida din lojă, alături de Ciprian Marica - finanțatorul constănțenilor -, jocul de la malul mării nu a avut un ritm deosebit. Victoria a fost tranșată în actul secund, de Liviu Mihai. Mijlocașul Farului l-a executat pe Rusu cu un șut expediat sub transversală din interiorul careului ('63).

Rezultatele etapei #17 din Liga 2

Scorul zilei de sâmbătă s-a înregistrat în Pantelimon. Metaloglobus nu i-a dat nicio șansă lui Aerostar Bacău, pe care a învins-o cu scor de forfait.

CS Mioveni a obținut doar o remiză împotriva celor de la Comuna Recea pe teren propriu, deși argeșenii au intrat în avantaj la pauză.

Ripensia și Miercurea Ciuc și-au împărțit și ele punctele în Banat, la fel ca Unirea Slobozia și ASU Poli, meciul din Ialomița fiind singurul în care nu s-a marcat.

Dunărea Călărași a smuls cele 3 puncte pe finalul întâlnirii cu CSM Reșița.

Metaloblobus - CS Aerostar Bacău 3-0

• Metaloglobus: Gavrilaș – Iul. Ciubotaru, Caramalău, D. Lung, Andr. Sava – Covalciuc, Al. Coman, L. Cazan, Botic – Cl. Herea, Ov. Herea (cpt.)

U Cluj, victorie în prelungiri

Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 33, printr-o lovitură de cap a nigerianului Derick Ogbu, și părea să obțină o victorie ușoară. Nou-promovata a replicat rapid, după doar 4 minute. Tot la un corner, Manea a scăpat din marcaj și a trimis cu latul, din 3 metri. Rezultatul final a fost stabilit la ultima acțiune a jocului, în al 5-lea minut al prelungirilor, de fundașul Idan Golan.

U Cluj ajunge la 4 victorii consecutive, cea mai lungă serie activă dintre formațiile de Liga 2, și urcă pe locul 4, cu 26 de puncte. CSM Slatina rămâne antepenultima, cu 13 puncte.

Universitatea Cluj - CSM Slatina 2-1

U Cluj: Muțiu - Dican, Andr. Răuță, Luchin, Taub - Meșter, D. Acka, I. Filip - Ribeiro, Ogbu, N. Pîrvulescu
Antrenor: Costel Enache

CSM Slatina: N. Grecu - Iana, Preda, M. Manea, Demici - Ov. Popescu, V. Gheorghe (cpt.), Rogoveanu, Oprescu - Necşulescu, Ianis Stoica
Antrenor: Dinu Todoran

SCM Gloria Buzău - Rapid 0-0

Pas greșit pentru Rapid

Rapid a comis al doilea pas greșit la rând în 2021. După remiza spectaculoasă cu Ripensia Timișoara, scor 2-2, când giuleștenii au avut avantaj de două goluri, astăzi a venit un egal urât. Ilie Stan a citit perfect jocul formației lui Nicolae Grigore, a închis toate culoarele și a obținut un punct care nu îl ajută foarte mult.

Gloria nu are drept de promovare în acest sezon. În schimb, Rapid riscă să piardă poziții importante în clasament, în funcție de rezultatele pe care le vor înregistra Viitorul Pandurii, Petrolul, Csikszereda și Dunărea Călărași. În acest moment, giuleștenii sunt pe locul 3, cu 27 de puncte.

Rapid: Moldovan - Jorza, Dandea, Zunic, Al. Florica - Lazăr, Pănoiu, Oc. Ursu - Drăghiceanu, Al. Ioniță I, Hlistei
Rezerve: Drăghia, Nastos, Cr. Ignat, Finica, B. Barbu, Sefer, D. Benzar, Ad. Bălan, R. Ilie
Antrenor: Nicolae Grigore

Buzău: Stoian - Sg. Pîrvulescu, Vărtej, Perju, I. Toma - Balgiu, Ăațurcă, Cr. Ciobanu, C. Petre - Tucaliuc, Chică-Roșă
Rezerve: R. Șerban, G. Anton, Postoarcă, I. Roșu, Ionescu Racovițeanu, C. Stoica, Andronic, Iurcu, G. Nedelea
Antrenor: Ilie Stan

EXCLUSIV Conducător din Liga 1, răspuns ULUITOR pentru antrenorul care a cerut transferuri: „Să dau bani pe jucători? Mai bine pe c***e!”

Ilie Stan, interviu EXCLUSIV, cu cărțile pe față » Ce spune despre despărțirea de FCSB: „Gigi încă mai e supărat pe mine că am plecat! Altfel m-ar fi chemat înapoi”