FOTBAL  »  LIGA 2  »  CS MIOVENI - ACADEMICA CLINCENI 3-2

CS Mioveni a revenit de la 0-2 și a câștigat neașteptat » Argeșenii speră în continuare la promovare

Articol de GSP - Publicat vineri, 05 mai 2017 17:08

CS Mioveni a obținut o victorie nesperată în meciul de pe teren propriu cu Academica Clinceni, scor 3-2, din etapa a 30-a, după ce la pauză formația argeșeană era condusă cu 0-2.

Oaspeții au deschis scorul după 14 minute de joc prin Hristu Chiacu, iar același fotbalist a stabilit scorul pauzei în minutul 31. Cei de la Mioveni au revenit de la cabine mai hotărâți și au redus din diferență în minutul 48 prin Florescu. Cu 12 minute înainte de joc, Stoica a reaprins speranțele în tabăra formației lui Florin Marin. Scorul final a fost stabilit de Andrei Nilă, în minutul 85.

Victoria de astăzi o duce pe CS Mioveni pe locul 3, cu 57 de puncte, la o lungime peste UTA Arad, care are un meci mai puțin. Poziția a treia asigură prezența la barajul pentru prima ligă. Academica Clinceni e pe 13, cu 34 de puncte.

Echipele de start:

CS Mioveni: Oct. Popescu - Tirică, Gugu, I. Stoica, Ed. Stoica - Biceanu, M. Galan (Andr. Neagoe 46') - Rădescu, Ed. Florescu, Ayza (cpt.) - C. Năstăsie (Nilă 46')
Rezerve: Fl. Croitoru - Burnea, Alexe, Iamandi, Alin Popa
Director tehnic: Florin Marin

Academica: Matache - Venţer, An. Niţu, An. Chindriş, Perju - C. Gheorghe (cpt.), Ad. Udrea, M. Marin, Pulhac (D. Benzar 56') - M. Coman, H. Chiacu (Al. Lazăr 70')
Rezerve: H. Iancu - Bg. Stancu, Onţel, Bg. Matei, M. Ion
Antrenor: Adrian John Ene

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”