FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - SUEDIA

4 ZILE PÂNĂ LA ROMÂNIA - SUEDIA // Alarmă! „Tricolorii” au jucat cu 500 de minute mai puțin decât suedezii! Cinci titulari și cinci integraliști în minus

Articol de - Publicat luni, 11 noiembrie 2019 12:25

Paralela dintre cele două loturi ale României și Suediei nu ne este deloc favorabilă, ținând cont de etapele de campionat disputate week-end-ul trecut.

• România - Suedia se joacă pe 15 noiembrie, de la ora 21:45, pe Arena Națională.
  • Spania - România se joacă pe 18 noiembrie, de la ora 21:45.
  • Ambele meciuri vor fi în format liveTEXT pe GSP.ro și în direct la ProTV.

Mai sunt doar patru zile și vom disputa cel mai important meci al anului. Decisiv. Învingem, avem șanse să ne calificăm direct la Euro. Nu învingem, mai putem spera doar la salvarea Ligii Națiunilor.

Într-o paralelă a celor două loturi, ținând cont de etapele de campionat disputate week-end-ul trecut, descoperim mai multe lucruri asupra jucătorilor convocați. Niciunul nu ne este favorabil.

Suedezii (lot de 25) au adunat pe teren la echipele de club 1.705 minute (68,2 în medie), având 19 titulari (15 dintre ei sunt stranieri), 15 integraliști, iar două dintre cele cinci rezerve au fost folosite.

Numai un singur fotbalist neinclus pe foaia partidei. La final, au marcat 3 goluri (Andersson, două, și Berg) și au dat 3 assisturi (Gagliolo, Larsson și Svensson), iar Kulusevski a fost MVP-ul întâlnirii Parmei, chiar fără să înscrie sau să paseze decisiv.

Noi (grup de 24), doar 1.212 minute în iarbă (50,5 în medie), cu 14 titulari (numai șapte stranieri), 10 integraliști și nicio rezervă utilizată. În plus, patru au fost neconvocați, unul încheind deja sezonul (Mitriță). Trei goluri (Coman, Alibec, Cicâldău) și un assist (Budescu).

Rezultatul nu e prea bun: „tricolorii" au jucat cu 493 de minute mai puțin în ultimul week-end, am avut cinci titulari și cinci integraliști mai puțin. Dar trei neconvocați în plus.

LOTUL ROMÂNIEI

PORTARI

NUMECLUBSITUAȚIE (MECI)
TătărușanuLyonrezervă (1-2 cu Marseille)
Lung Jr.Kayserispor90 de minute (1-2 cu Gençlerbirliği)
NițăSparta Praga rezervă (2-2 cu Jablonec)

FUNDAȘI

BenzarLeccerezervă (2-4 cu Lazio)
Toșca Gaziantep90 de minute (0-2 cu Galatasaray)
BancuCraiova90 de minute (1-1 cu Chindia)
NedelcearuUfa90 de minute (0-0 cu Orenburg)
RusFehérvár90 de minute (2-0 cu Kaposvári)
CristeaFCSB90 de minute (2-0 cu Botoșani)
BurcăCFR Clujneconvocat (0-0 cu Dinamo)
MogoșCremonese90 de minute (1-0 cu Salernitana)

MIJLOCAȘI

StanciuSlavia Praga82 de minute (3-0 cu Teplice)
DeacCFR Clujneconvocat (0-0 cu Dinamo)
MarinAjaxrezervă (4-0 cu Utrecht)
BudescuAstra90 de minute (1-0 cu Voluntari, assist)
MitrițăNY Citysezon încheiat
HagiGenkrezervă (0-2 cu Gent)
BăluțăBrightonneconvocat (1-3 cu Man. United)
CicâldăuCraiova90 de minute (1-1 cu Chindia, gol)
NistorDinamo90 de minute (0-0 cu CFR)
ComanFCSB72 de minute (2-0 cu Botoșani, gol)

ATACANȚI

KeșerüLudogorețneconvocat (1-0 cu Vitoșa)
PușcașReading70 de minute (3-0 cu Luton)
AlibecAstra88 de minute (1-0 cu Voluntari, gol)

LOTUL SUEDIEI

PORTARI

OlsenCagliari90 de minute (5-2 cu Fiorentina)
Johnsson FC Copenhaga90 de minute (1-4 cu Midtjylland)
NordfeldtSwansea Cityrezervă  (2-2 cu Sheffield Wed.)

FUNDAȘI

LustigGentrezervă (2-0 cu Genk)
LindelöfMan. United90 de minute (3-1 cu Brighton)
GranqvistHelsingborgs90 de minute (1-2 cu Elfsborg)
BengtssonFC Copenhaganeconvocat (1-4 cu Midtjylland)
GaglioloParma84 de minute (2-0 cu Roma, assist)
HelanderRangers90 de minute (2-0 cu Livingston)
DanielsonDjurgårdens90 de minute (2-2 cu Norrköping)
JanssonBrentford 90 de minute (3-0 cu Wigan)

MIJLOCAȘI

LarssonAIK90 de minute (2-1 cu Sundsvall, assist)
EkdalSampdoria90 de minute (0-0 cu Atalanta)
ForsbergLeipzig73 de minute (4-2 cu Hertha)
SvenssonSeattle90 de minute (3-1 cu Toronto, assist)
TankovićHammarby90 de minute (4-1 cu Häcken)
OlssonKrasnodar25 de minute (1-1 cu Lokomotiv)
SemaUdinese90 de minute (0-0 cu SPAL)
KulusevskiParma90 de minute (2-0 cu Roma)
SvanbergBologna90 de minute (1-3 cu Sassuolo)

ATACANȚI

BergKrasnodar73 de minute (1-1 cu Lokomotiv, gol)
GuidettiAlavésrezervă (3-0 cu Valladolid)
IsakReal Sociedad12 minute (1-1 cu Leganés)
AnderssonUnion Berlin88 de minute (3-2 cu Mainz, două goluri)

VEZI ȘI:

4 ZILE PÂNĂ LA ROMÂNIA - SUEDIA // Lucian Sânmărtean, mesaj ca de la un magician la altul pentru Constantin Budescu: „Poate aduce lumină în jocul României!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!