FOTBAL  »  NATIONALA  »  ARMENIA - ROMÂNIA 0-5

5 borne atinse cu victoria istorică din Armenia: cum a ajuns România ca Germania

Articol de GSP - Publicat duminica, 09 octombrie 2016 16:04

Victoria României din Armenia, scor 0-5, este una care va rămâne în istorie.

5 STATISTICI iMPORTANTE DUPĂ JOC:

1. Au fost cele mai rapide 3 goluri marcate de naționala României, în toată istoria. În minutul 12, Răzvan Marin ducea scorul la 3-0.

2. Răzvan Marin a înscris la meciul de debut în tricoul naționalei. Acesta a marcat în minutul 12 al partidei, cu un șut frumos din afara careului;

3. Este cea mai drastică înfrângere înregistrată de naționala Armeniei, pe teren propriu. Precedenta dată când au primit 5 goluri, a fost în Preliminariile CM 1998. Atunci au pierdut partida cu Germania, scor 1-5;

4. Bogdan Stancu a marcat pentru a treia oară din penalty pentru România, având un procentaj de 100 % de reușită. În carieră, a transformat 20 din cele 21 de lovituri de la 11 metri executate.

5. Ultima dată când România a marcat 5 goluri în deplasare a fost pe 8 septembrie 2004. Atunci, "tricolorii" s-au impus cu scorul 1-5 în Andorra. Pancu și Cernat au înscris câte o dublă, celălalt gol fiind marcat de Marius Niculae.