FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - MUNTENEGRU, LUNI, 21:45, TVR 1, GSP.RO

Burleanu îi ia apărarea lui Maxim: "A fost înjurat în permanență, este unul dintre cei mai buni jucători"

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 septembrie 2017 13:48

După ce Florin Prunea a afirmat că l-ar exclude de la echipa națională pe Alex Maxim, după injuriile pe care acesta le-a adresat suporterilor români, Răzvan Burleanu a ripostat și i-a luat apărarea mijlocașului tricolor.

" Florin Prunea e vreun moralist de serviciu care ar trebui să-și dea cu părerea despre acest subiect? Eu zic că nu. Maxim s-a încălzit vreo 30 de minute pe margine, dar a fost înjurat în permanență de... Nici nu-l pot numi spectator.

Reacția lui Maxim n-a fost îndreptată împotriva suporterilor care susțin într-adevăr echipa națională. În plus, el este unul dintre cei mai buni jucători ai noștri", a spus Răzvan Burleanu la plecarea naționalei în Muntenegru, citat de TV Dolce Sport.

Maxim a marcat golul victoriei pentru România în partida cu Armenia (1-0), iar apoi s-a îndreptat spre tribune, unde a înjurat un spectator. Ulterior, fotbalistul naționalei și-a cerut scuze pentru gestul său.

" FRF ar trebui să iasă și să ia atitudine. Eu, dacă aș fi în momentul de față la FRF, Maxim n-ar avea ce să mai caute la echipa națională. Sunt suporterii echipei naționale, nu poți să-i înjuri" Florin Prunea