FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - INSULELE FEROE

VIDEO + FOTO Chin şi Keşeru » Golgeterul Ligii 1 salvează "naţionala" de un rezultat ruşinos: România - Insulele Feroe 1-0

Articol de - Publicat duminica, 29 martie 2015 00:00 / Actualizat duminica, 29 martie 2015 23:48

"Tricolorii" erau să scape victoria în prelungiri şi au părăsit terenul în apostrofările tribunelor

14.000 de ploieşteni au ales să-şi dedice banii şi duminica naţionalei, sperînd să primească spectacol şi goluri extra. Dar insularii intraseră pe teren cu ceva magneţi în buzunare, că ai noştri au fost atraşi în caznele fotbalului semiamator.

Pe mînă cu Vlădoiu
Prea multe mingi pierdute şi centrări defecte într-un meci cu Feroe, un bonus de execuţii stîngace din partea liderului grupei F!

"Sîntem la același nivel cu Feroe", a fost declarația cu care Jean Vlădoiu a enervat mulți microbiști înaintea jocului. Acum, după primele zeci de minute din meci, ai noștri parcă se încăpățînau să-i asorteze afirmației lui Vlădoiu un look pe măsură.

Keşeru şi alb-albaştrii
Bine că Iordănescu l-a titularizat pe Keșeru! A fost marele ghinion al feroezilor. După ce a stat de "şase" cu Pandurii, fostul atacant al Stelei a văzut din nou alb-albastru în faţa ochilor și a trecut pe "predator mode". S-a încălzit cu două ratări în primele 10 minute şi a treia oară a împins în plasă mingea rătăcită din bara lui Maxim (21).

Papp n-a uitat că a semnat ultimele două goluri "tricolore" într-un meci oficial şi a încercat să recidiveze aseară, dar şuturile lui din afara careului au sfidat mereu ţinta. Atît. Puțin, foarte puțin! Pauză la Ploieşti.

Ratări, fluierături... ratări
Keşeru pivotează cu un adversar în spate, şutează din marginea careului, mingea trece alături. Începuse actul secund. În ciuda tribunelor "galbene", fotbalul naţionalei se încăpăţîna să rămînă gri.

Minutul 60. Pe "Ilie Oană" s-au auzit fluierături copioase. Spectatorii au faultat intrarea lui Tănase: dacă Maxim centrează, Sînmărtean driblează, Papp şutează, iar Keşeru înscrie, de ce avea el numărul 10 pe spate?!

Ratează Keşeru, o face şi Adi Popa, la mare artă, şi aşa s-a intrat în ultimul sfert de oră. Dat dispărut după pauză, Sînmărtean părăseşte postul de extremă ascunsă şi reîncepe să se implice în joc. La centrarea lui se abonează Keşeru, dar golgeterul nimereşte bara (78).

"Ruşine, ruşine să vă fie!". Era final de meci, iar suporterii "naționalei" își înlocuiseră răbdarea cu indignare. Scandările căpătau tot mai mult volum. În tabloul general, hop şi Edmundsson, care era să ne umple de penibil în prelungiri! Noroc cu Pantilimon! "Micuțul" s-a întins și a reuşit să deturneze în corner execuția vîrfului feroez.

min. 81:
Maxim este servit foarte bine de Tănase, scapă singur cu portarul, trage slab şi Nielsen respinge