FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - CHILE 3-2

FOTO Deci se poate! România a învins Chile, scor 3-2, după o primă jumătate de oră de coșmar și o ultimă jumătate de oră entuziasmantă

Articol de , - Publicat marti, 13 iunie 2017 14:25

Naționala României a învins reprezentativa statului Chile, scor 3-2, într-un meci amical disputat pe Cluj Arena.

Oaspeții noștri au început în forță și au deschis scorul încă de la prima ocazie de gol. În minutul 8, Vargas, golgeterul celor din Chile la ultimele două ediții ale Cupei Americii, a marcat pe colțul scurt, fără nicio șansă pentru Pantilimon.

După alte 10 minute, Valencia și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor după ce a trimis mingea printre picioarele lui Pantilimon. Astfel, după 18 minute de joc naționala noastră se vedea condusă la două goluri diferență, lucru care nu se mai întâmplase de 17 ani, de la un meci cu Italia. VEZI AICI DETALII!

Naționala noastră a revenit în joc în minutul 31, când Stancu a transformat extraordinar o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

Chilienii au rămas în 10 oameni în minutul 33, când Florin Andone a forțat cartonașul roșu la Medel. Căpitanul selecționatei sudamericane a avut un gest nesportiv și a fost trimis la cabine.

Jucătorii lui Daum au ieșit de la vestiare mai optimiști și cu o poftă de atac nebună. În minutul 60, Stanciu a egalat cu un șut din afara careului, mingea a lovit bara laterală și a intrat în poartă.

Băluță, aflat la debut astăzi în tricoul României, a fost cel care a adus victoria ”tricolorilor”! Olteanul a profitat de șutul foarte bun al lui Stanciu de la distanță și de faptul că portarul Herrera a respins în față de unde jucătorul lui CSU a trimis balonul în poartă.

Până astăzi Cosmin Bărcăuan era ultimul jucător dat de o echipă din Craiova care a marcat la debut: 15.11.2000, România - Iugoslavia 2-1.

Stancu a ajuns la 14 goluri în 50 de meciuri la națională
Stanciu, 6 goluri la națională, l-a egalat pe Dobrin!

O asingură partidă s-a mai disputat între cele două, pe 18 mai 1982, Chile-România 2-3. A fost meciul în care regretatul Michael Klein a marcat primele sale goluri sub "tricolor" (dublă), a 3-a reuşită purtând semnătura lui Ionel Augustin.

Echipele de start:

România: Pantilimon - Benzar, Chiricheș, Toșca, Ganea - R. Marin, Pintilii, Stanciu - Hanca, Andone, Stancu
Antrenor:  Christoph Daum

Chile: Herrera - Diaz, Medel, Roco, Mena - Aranguiz, M. Diaz, Gutierrez - Valencia, Vargas, Sanchez
Antrenor: Juan Antonio Pizzi

Sistemul 4-3-3 a mai fost folosit de România în meciurile cu Armenia (5-0) și Kazahstan (0-0).

15:10

Ambele echipe au rămas în hotel, preferând să nu iasă la plimbare. "Tricolorii" au ieșit doar pe lângă hotelul lor, Sun Garden, care e amplasat în mijlocul unei păduri de după comuna Baciu, limitrofă cu Clujul.

14:30

Andrei este toboșar la Școala de Muzica The Beat. Va concerta diseară lânga Cluj Arena.

Două ritmuri diferite pentru meciurile naționalei 1. Cum joacă România 2. Cum ar trebui să joace România ⚽⚽⚽