FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - UNGARIA

FOTO şi VIDEO România nu reuşeşte să treacă de Ungaria, după un meci cu două reprize total diferite, scor 1-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 octombrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 12 octombrie 2014 00:51

România a pierdut victoria în faţa Ungariei pe finalul meciului, după ce a condus pînă în minutul 82, maghiarii reuşind să restabilească egalitatea. Astfel, cele două formaţii şi-au împărţit punctele după rezultatul de 1-1 de pe Arena Naţională.

Aşa cum era de aşteptat, în timp ce se intona imnul Ungariei, suporterii românii au fluierat şi au scandat fără a-ţi auzi nici măcar propriile gînduri. Presiunea meciului a fost atît de puternică încît şi arbitrul partidei a simţit-o, iar în minutul 2 a luat o brichetă de pe gazon şi a dus-o la marginea terenului. Gîndul tuturor românilor a fugit îndată la cazul "Bricheta", cînd Steaua a cîştigat la "masa verde" o partidă în faţa Rapidului.

Imediat cum arbitrul a fluierat reînceperea partidei, Răzvan Raţ a oferit prima fază periculoasă a meciului, cînd a trimis un balon în faţa porţii de unde portarul Kiraly a intervenit şi a respins mingea înapoi la fotbalistul lui PAOK, care a încercat pentru a doua oară să trimită în careu, de această dată un fundaş ungur a respins în corner. Două minute mai tîrziu, Victor Piţurcă a fost nevoit să facă prima schimber, după ce Dorin Goian n-a mai putut continua partida. Selecţionata Ungariei a reuşit să înscrie cu 6 minute înainte de pauză, dar golul le-a fost anulat pentru poziţie de offside.

Pericolul s-a mutat la poarta lui Kiraly, iar în finalul primei părţi geniul lui Lucian Sînmărtean s-a văzut, după ce a trimis o centrare lungă către Raţ, iar acesta i-a trimis în centrul careului lui Rusescu, care a marcat cu un şut fără speranţă pentru portarul maghiar. VIDEO

Repriza secundă a început cu o modificare efectuată de Pal Dardai, care l-a trimis în teren pe Nikolici şi l-a scos pe Stieber. Piţurcă a reacţionat şi el în minutul 66, cînd l-a înlocuit pe Sînmărtean, uşor obosit, cu Tănase.

Cu 20 de minute înainte de final, Rusescu a trimis cu capul o minge în plasa porţii lui Kiraly, dar "centralul" a intervenit şi a anulat golul pentru offside. Maghiarii au revenit în joc, iar în minutul 82, Dzsudzsak a înscris dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri. VIDEO

Stancu îi ia locul lui Maxim
min. 82: GOL UNGARIA! Dzsudzsak înscrie dintr-o lovitură liberă de la 25 de metri
min. 52:
Pintilii îl deposedează perfect pe Nikolici şi "tricolorii" îndepărtează pericolul
România intră la vestiare cu avantaj de un gol
min. 45: GOOOL ROMÂNIA! RAUL RUSESCU înscrie din centrul careului, după o centrare venită de la Răzvan Raţ!
min. 39:
Juhasz înscrie, dar golul este anulat pentru offside
min. 36:
Lucian Sînmărtean îşi arată clasa şi trece de 3 fotbalişti maghiari, dar mingea pe care încearcă să o trimită în careu este trimisă în corner