FOTBAL  »  NATIONALA  »  TURCIA - ROMÂNIA

FOTO » Turcia - România 0-1 » A-ngheţat Iadul! Grozav a adus o victorie URIAŞĂ pentru tricolori

Articol de GSP - Publicat vineri, 12 octombrie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 12 octombrie 2012 23:49

România a făcut un pas uriaş spre calificare în meciul din această seară de la Istanbul. Tricolorii s-au impus în faţa Turciei, scor 1-0, graţie unui gol marcat în prelungirile primei reprize de Gicu Grozav, care s-a demarcat excelent şi a primit o pasă superbă de la mijlocaşul Stelei, Pintilii.

Pe lîngă cele trei puncte foarte importante, îmbucurător este şi jocul echipei naţionale a României, care a fost foarte solid, turcii neavînd ocazii importante la poarta lui Tătăruşanu.

Astfel, echipa naţională a României abordează meciul cu Olanda cu maximum de puncte după trei meciuri. Turcia pare ieşită din lupta pentru calificare, după ce a înregistrat două înfrîngeri în cele trei meciuri de pînă acum.

România - Olanda se va juca marţi, de la ora 21:00 , pe Antena 1 şi liveVIDEO pe GSP.ro

Echipe de start:

Turcia: Volkan - Gökhan, Semih, Ömer Toprak, Hasan Ali - Mehmet Topal, Emre - Altıntop, Arda Turan, Sercan - Umut Bulut

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Raţ - Pintilii, Bourceanu - Torje, B. Stancu, Grozav - Marica

VEZI AICI CLASAMENTUL GRUPEI ŞI MECIURILE VIITOARE!

COMENTARIUL LIVETEXT

min. 90+7: FLUIER FINAL! ROMÂNIA SE IMPUNE PE TERENUL TURCIEI, SCOR 1-0!

min. 90: Românii se apără excelent. Am intrat în prelungiri. Arbitrul a acordat 5 minute suplimentare

min. 82: Bogdan Stancu iese, intră Adrian Mutu.

min. 80: Iese Emre, intră Sahin

min. 78: Alex Chipciu intră în locul lui Marica

min. 76: Arda a făcut slalom printre fundaşii români, însă nu a mai avut putere să tragă puternic la poartă

min. 74: Turcii se năpustesc asupra careului nostru, însă fundaşii României se descurcă excelent

min. 70: Colak intră în locul lui Sararer.

min. 67: Erdinc şutează de lîngă Tamaş şi Chiricheş, mingea nu loveşte decît plasa laterală

min. 63: Cociş este servit excelent de Marica, însă şutul său este foarte slab, mingea este trimisă mult peste poartă

min. 61: Altintop iese, intră Erdinc

min. 59: Pintilii pasează excelent pînă la Raţ, fundaşul lui Şahtior centrează în careu, Marica ajunge tîrziu şi nu poate devia către poartă

min. 58: Torje scapă pe contraatac, driblează un adversar, dar şutul este pe direcţia lui Volkan

min. 55: Turcii au trecut la cîrma partidei, însă riscă foarte mult, românii pot profita.

min. 50: Schimbare România: Grozav iese, Cociş intră.

min. 49: Goian faultează la mijlocul terenului şi vede cartonaş galben

min. 48: Bourceanu execută bine loviutra liberă, mingea trece agonizant prin faţa porţii

min. 47: Bourceanu a fost lovit cu în cap cu un obiect, Arda a aruncat imediat obiectul. Partida se reia

min. 46: A început repriza secundă!

min. 45+3: PAUZĂ!

min. 45+1: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLL ROMÂNIA! Grozav scapă pe contraatac, Volkan iese din poartă, iar atacantul Petrolului şutează pe lîngă acesta, iar mingea se opreşte în plasă. Pintilii a fost cel care l-a deschis foarte bine pe Gicu Grozav.

min. 45: 3 minute de prelungire pentru prima repriză!

min. 43: Atmosfera de pe stadion este de-a dreptul incredibil. Suporterii turci cîntă fără încetare de la începutul jocului.

min. 39: Şut al lui Bogdan Stancu de la marginea careului, mingea loveşte un fundaş al gazdelor, românii reclamă un henţ, însă Webb nu acordă nimic

min. 33: Hasan Ali şutează de la marginea careului, Tătăruşanu reţine în siguranţă.

min. 28: Românii au începtu să pună din nou probleme defensivei turcilor, însă ocaziile de poartă importante întîrzie să apară

min. 25: Emre a avut o intrare mai dură la Marica, atacantul român se resimte

min. 22: Intensitatea partidei a mai scăzut. Nici echipa Turciei, dar nici a României nu mai atacă aşa cum au făcut-o în primele minute

min. 16: Emre execută excelent o lovitură liberă, Bulut reia cu capul, puţin pe lîngă poarta apărată de Tătăruşanu.

min. 11: Grozav a primit o minge foarte bun[, putea avansa însă a ales un şut de la 30 de metri, slab, care a trecut mult pe lîngă poartă.

min. 8: Corner bătut de Arda, Kaya reia cu capul, Tătăruşanu are o intervenţie foarte bună şi reuşeşte să respingă

min. 7: După cîteva minute bune în care echipa noastră nu i-a lăsat pe turci să construiască, acum aceştia au deja cîteva situaţii bune rezolvate cu greu de apărarea României.

min. 4: Bourceanu îl faultează pe Arda, lovitură liberă pentru gazde.

min. 3: Marica preia bine o minge, dar este în cele din urmă blocat de apărarea turcă.

min. 2: Torje trimite periculos la colţul lung, mingea trece puţin peste poartă

min. 2: Bogdan Stancu este faultat în margine, lovitură liberă pentru România.

min. 1: A început meciul!

A fost intonat imnul României, acum se intonează cel al gazdelor.