FOTBAL  »  NATIONALA  »  FRANŢA - ROMÂNIA 2-0

Franţa-România 2-0 » Diferenţa a făcut-o arbitrul!

Articol de GSP - Publicat sambata, 09 octombrie 2010 00:00

România pierde la Paris, pe Stade de France, 0-2, dar după un meci excelent făcut de elevii lui Răzvan Lucescu.

Prima reuşită a meciului i-a aparţinut lui Remy, în minutul 84, cînd atacantul francez a înscris cu un şut la colţul lung, după o cursă pe partea dreaptă. În momentul pasei, Remy se afla însă în ofsaid, dar arbitrul a validat golul! Francezii au mai marcat o dată în prelungiri, prin Gourcuff, din pasa excelentă a lui Payet.

România a arătat bine, chiar dacă în prima repriză nu a reuşit nici un şut pe poartă. Partea secundă a însemnat revenirea naţionalei noastre, care a presat şi a avut ocazii la poarta lui Lloris, totul culminînd cu şutul în bară al lui Săpunarul din minutul 71. S-a mai remarcat şi Pantilimon cu o serie de intervenţii de excepţie în faţa francezilor.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA CUM S-A DESFĂŞURAT MECIUL ÎN FORMAT TEXT!

ROMÂNIA:

Pantilimon - Săpunaru, Tamaş, Chivu, Raţ - Cociş, Rădoi, Florescu, Zicu - B. Stancu, D. Niculae

ROMÂNIA:

Rezerve: Lobonţ, Maftei, Marica, Ş. Radu, M.Roman, Bilaşco, Deac

FRANŢA: Lloris - Reveillere, Mexes, Rami, Clichy - M'Vila, A. Diarra - Valbuena, Nasri, Malouda - Benzema

Rezerve: Mandanda, Sakho, L. Diarra, Remy, Gourcuff, Hoarau, Payet

Meciurile din grupa noastră care s-au disputat ieri:
Luxemburg - Belarus 0-0
Albania - Bosnia 1-1

Vezi aici clasamentul grupei D!

Vezi aici rezultatele meciurilor care s-au jucat aseară în preliminariile Euro 2012 şi rezumatele video!

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”