FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - FINLANDA

Rușine istorică! Golul lui Hoban a venit după mai bine de şase ore de secetă

Articol de - Publicat joi, 08 octombrie 2015 23:37

Serie neagră istorică pentru naționala României, care a stabilit oficial cea mai lungă perioadă fără gol marcat din istoria selecționatei: 429 de minute pînă la reuşita din prelungirile partidei cu Finlanda a lui Hoban, 1-1.

Elevii lui Anghel Iordănescu n-au mai înscris de la meciul cu Insulele Feroe (1-0, martie 2015). De la reușita lui Keșeru (minutul 21) au trecut 339 de minute sterpe (0-0 în Irlanda de Nord, 0-0 la Budapesta și 0-0 cu Grecia).

Astfel, ”tricolorii” au stabilit cea mai lungă serie fără gol marcat din istoria echipei naționale, din 1922 încoace.

Recordul negru a fost bifat între 1947 și 1948. Atunci, "tricolorii" nu au înscris în 4 meciuri (0-3 cu Ungaria, 0-0 cu Polonia, 0-1 cu Albania, 0-9 cu Ungaria). Adăugînd cele 22 de minute trecute pînă la înscrierea primului gol în 3-2 cu Bulgaria și cele 31 de minute de la golul precedent seriei catastrofale, s-a stabilit o bornă de 413 minute.

Iată cele mai lungi serii fără gol marcat din istoria "naționalei":

Nr.  Ani  Meciuri  Selecționer  Minute fără gol
1 2015 1-0 cu Feroe (min. 21), 0-0 cu Irlanda de Nord, 0-0 cu Ungaria, 0-0 cu Grecia Anghel Iordănescu 429
 2  1947-1948  2-6 cu Cehia (min. 59), 0-3 cu Ungaria, 0-0 cu Polonia, 0-1 cu Albania, 0-9 cu Ungaria, 3-2 cu Bulgaria (min. 22)  Francisc Ronnay / Colea Vîlcov / Petre Steinbach / Iuliu Baratky  413
 3  1968 1-1 cu Austria (min. 8), 0-0 cu Olanda, 0-3 cu Portugalia, 0-0 cu Anglia, 2-0 cu Elveția (min. 59)  Angelo Niculescu  411
 4  1970  1-1 cu Germania (min. 19), 0-2 cu Franța, 0-0 cu Serbia, 0-1 cu Anglia, 2-1 cu Cehoslovacia (min. 52)  Angelo Niculescu  393
 5  1989  1-0 cu Bulgaria (min. 35), 0-0 cu Portugalia, 0-2 cu Cehoslovacia, 0-3 cu Danemarca, 3-1 cu Danemarca (min. 25)  Emeric Jenei  350

Incredibil este că, în trei din primele patru situații (1968, 1970, 1989), România era angrenată în preliminarii încheiate cu o calificare la un turneu final. La fel ca azi.

Pe de altă parte, apărarea României a înregistrat cea mai bună serie din istorie.

615de minute au trecut de la ultimul gol primit de "tricolori" (1-1 cu Ungaria, Dzsudzsak 82). De atunci, 2-0 cu Irlanda de Nord, 2-0 cu Danemarca, 1-0 cu Feroe, 0-0 la Belfast, 0-0 la Budapesta, 0-0 cu Grecia. Pohjanpalo a încheiat seria în minutul 67

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”