FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - RD CONGO 1-1

Iordănescu, nemulțumit de prestația lui Alibec: "Putea să ne ofere mai mult" » Critici și la adresa stranierilor

Articol de GSP - Publicat miercuri, 25 mai 2016 23:20

Anghel Iordănescu a declarat că așteaptă mai mult de la Denis Alibec, după primul meci al atacantului ca titular în echipa națională și a spus că e nemulțumit de prestațiile stranierilor.

"Consider că am avut o primă repriză bună, am încercat să controlăm jocul prin posesie. Trebuia să închidem jocul la ocaziile pe care le-am avut și altul ar fi fost rezultatul final. În repriza a doua am scăzut în joc.

Jucătorii care au intrat trebuiau să vină cu un plus, care să ne aducă din nou inițiativa. La unii din jucătorii din străinătate le lipsește ritmul de joc, iar acest lucru a dăunat în repriza a doua.

Haideți să-l vedem în continuare pe Alibec, sunt convins că poate mai mult, astăzi cred că putea să ne ofere mai mult, la primul lui meci ca titular", a declarat selecționerul al finalul meciului, la Digi Sport.

Tehnicianul a vorbit și despre Florin Andone și data la care acesta ar putea să se alăture lotului naționalei.

"În discuțiile pe care le-am avut cu Cordoba practic ni s-a spus clar că [Florin Andone] nu poate veni mai devreme de 31 mai, când ne permite regulamentul UEFA", a adăugat Iordănescu.

România a remizat, scor 1-1, cu RD Congo, în primul amical disputat în cantonamentul din Italia.