FOTBAL  »  NATIONALA  »  ISRAEL - ROMÂNIA 2-2

Edi Iordănescu avea 8 ani când România a mai ratat astfel o victorie

Israel - România 2-2. Naționala nu a mai ratat victoria după 2-0 la pauză de aproape 36 de ani!

Articol de - Publicat marti, 29 martie 2022 23:24 / Actualizat marti, 29 martie 2022 23:51

Având în față un adversar mai modest decât Grecia, „tricolorii” au făcut doar o repriză bună. Bateria de moral, mai degrabă descărcată înaintea celor 4 meciuri oficiale din Liga Națiunilor, programate în luna iunie.

Asta după o parte secundă în care lacunele din apărare s-au văzut, iar România a încasat două goluri de la același Dabbur.

Ce l-a deranjat pe Edi Iordănescu în Israel: „Să se termine acum!” » Răspunde criticilor: „Să spui așa ceva...”
ISRAEL - ROMÂNIA 2-2

România, primul meci fără victorie după 2-0 la pauză din 1986!

Ultima dată când România a condus cu 2-0 la pauză și n-a câștigat? 2-2 cu Norvegia pe 20 august 1986, un alt meci amical, cu Mircea Lucescu și Emeric Ienei pe bancă. Pentru noi marcau Hagi și Osvold (autogol).

Edi Iordănescu abia împlinise 8 ani atunci.

Remiza din Israel a fost cea cu numărul 100 din istoria naționalei României în deplasare.

Din 1967 nu s-a mai întâmplat asta! Prima bornă negativă pentru Edi Iordănescu
România - Grecia 0-1

E un sentiment plăcut să dau gol la națională, e ceva frumos să îmbraci tricoul naționalei, dacă și înscrii e mult, mult mai frumos. Mister a venit cu încredere în noi, îl susținem, suntem fericiți să-l avem aici. Numărul 10 este un tricou foarte important pentru națională, sunt conștient, dar pentru mine contează mai mult emblema din fața lui decât ce scrie pe spate.

Nu sunt genul de jucător care ține de un număr. 98 e numărul meu, cu care am început la UTA, vedem ce va fi pe viitor. Cred că putem spera la calificarea la EURO. Chiar dacă n-am câștigat, am făcut o partidă bună, am arătat destul de bine.