FOTBAL  »  NATIONALA  »  ANGLIA U21 - ROMÂNIA U21

VIDEO + FOTO Anglia U21 a câștigat amicalul cu România, scor 2-1! Tricolorii au ratat egalarea în prelungiri

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 martie 2018 21:11

Naționala U21 a României a pierdut partida de pe stadionul Molineux din Wolverhampton cu Anglia, scor 1-2. Totuși, tricolorii lui Daniel Isăilă au avut o prestație foarte bună și puteau egala în mai multe rânduri.

Gray a deschis scorul după doar 8 minute, iar Clarke Salter a făcut 2-0 în minutul 73. Tricolorii au reușit până la urmă să marcheze prin Costache, care a profitat de o eroare a portarului gazdelor.

Din naționala lui Daniel Isăilă au lipsit Dennis Man, Alex Cicâldău, Cristi Manea și Ionuț Nedelcearu, toți fiind la prima reprezentativă.

Următorul meci oficial al naționalei U21 a României este cel cu Portugalia, din septembrie.

FINAL  ANGLIA U21 - ROMÂNIA U21 2-1 (Grey 8, Clarke-Salter 73 / Costache 79)

* FLUIER FINAL!
*Mare ocazie a României în minutul 90+1. Fl. Coman a trimis o torpilă din lovitură liberă, mingea a fost respinsă incredibil de portarul gazdelor
*GOOL ROMÂNIA! Ianis Hagi centrează în fața porții, portarul englez greșește, mingea ajunge la Costache, care reia în poarta goală în minutul 79
*Clarke-Salter reia cu capul din 6 metri în minutul 73, mingea lovește bara și intră în poartă

*I. Radu respinge un șut puternic pe jos la prima bară al englezilor. Mingea lovește bara și ese în corner
*Radu are o intervenție foarte bună în fața lui Arnold, la prima bară. Este minutul 68
*Abraham reia cu capul în minutul 65, mingea cade pe bară, altfel Radu ar fi fost bătut
*Centrare în fața porții a lui Coman, mingea se duce către Dobre, dar e respinsă incredibil de un fundaș al gazdelor. O nouă mare ocazie a României în minutul 57
*Ianis Hagi trimite un șut de la mare distanță, mult pe lângă poartă în minutul 56
*Gazdele cer penalty în minutul 55, când Abraham a fost agățat în careu de Pașcanu
*Ianis Hagi a tras din lovitură liberă, mingea a lovit zidul.
*A început repriza secundă!
*PAUZĂ!
*Dobre centrează puternic de pe partea dreaptă, Hagi trece pe sub minge, iar Fl. Coman se trezește cu mingea în picior. Trimite pe centrul porții, iar portarul Angliei are noroc și respinge în minutul 35
*Florinel Coman îl servește excelent pe Andrei Ivan scapă singur cu portarul, însă șutul acestuia lovește bara în minutul 25
*Fl. Coman putea egala în minutul 12, îsă șutul acestuia din 10 metri se duce puțin peste poartă
*Grey reușește să deschidă scorul în minutul 8 cu un șut de la 15 metri, deviat de un fundaș român în propria poartă
*Ionuț Radu, portarul lui Inter împrumutat la Avelino, a avut o paradă de senzație la un șut al lui Grey în minutul 5

Echipele de start:

România: 1. I. Radu - 17. Butean, 5. V. Ghiță, 4. Pașcanu, 3. A. Radu - 8. Oaidă, 16. Dr. Nedelcu - 14. M. Dobre, 10. I. Hagi, 7. Fl. Coman - 9. A. Ivan.
Rezerve: 12. R. Stoian, 23. Torday, 2. Căpușă, 6. R. Popa, 11. Ad. Petre, 13. D. Dumitrescu, 15. P. Iacob, 18. Ad. Rus, 19. Costache, 20. A. Ciobanu, 22. Olteanu

Anglia: Henderson - Arnold, Clarke-Salter, Tomori, Walker - Ejaria - Gray, Maitland-Niles, Dowell, Lookman - Abraham
Rezerve: Burgoyne, Calvert-Lewin, Chilwell, Davies, Fry, Kenny, Maddison, Onomah, Sessegnon, Worrall