NATIONALA    •   EURO 2000

Remember » VIDEO 17 ani de la ultima victorie la un turneu final! România lui Popescu, Ilie, Chivu şi Mutu se impunea în faţa Angliei

Marti, 20 Iunie 2017

Pe 20 iunie 2000, naţionala României se impunea în faţa Angliei, 3-2, la EURO 2000, după un meci memorabil disputat la Charleroi, în Belgia.

După acest meci, România se califica în sferturile EURO 2000, unde pierdea cu Italia, 0-2. Aceasta a fost ultima victorie a "tricolorilor" la un turneu final.

În minutul 22, naţionala condusă de Emerich Ienei deschidea scorul prin Cristi Chivu, care marca primul gol pentru naţională.

Englezii au egalat prin Alan Shearer, iar Owen a marcat pentru a-i duce pe britanici în avantaj. Imediat după pauză, Dorinel Munteanu a egalat cu un şut de la marginea careului, iar meciul părea că se îndreaptă spre un egal.

Golul victoriei a fost marcat de Ionel Ganea, în minutul 89, dintr-un penalty obţinut de Viorel Moldovan, după un duel cu Phil Neville.

Anglia:  Martyn - G. Neville, Campbell,  Keown, P. Neville - Beckham, Scholes, Paul Ince,  Wise - Shearer, Owen

România: Stelea - Contra, Filipescu, Popescu, Chivu - D. Petrescu, Gâlcă, Munteanu, Ad. Ilie - Moldovan, Mutu

Vezi aici video

După EURO 2000, România a mai participat la EURO 2008 şi 2016, dar fără să obţină o victorie. Având în vedere că şansele de calificarea la CM 2018 sunt mici, naţionala României mai are de aşteptat până la o nouă victorie la un turneu final.