FOTBAL  »  NATIONALA  »  JUNIORI

România-Finlanda 2-1, în primul meci al tricolorilor în Turul de Elită al CE 2009

Articol de GSP - Publicat joi, 26 martie 2009 00:00

Echipa naţională de juniori Under 17 a României, antrenată de Lucian Burchel, a debutat cu o victorie în Turul de Elită, ultima rundă de calificare la Campionatul European din Germania, scor 2-1 cu reprezentativa Finlandei, într-un meci disputat, joi, în Turcia, informează FRF.

Nordicii au deschis scorul în minutul 30, dar tricolorii au întors rezultatul în repriza secundă, graţie golurilor marcate de Enghin Amet (57) şi Sergiu Buş (66).

În celălalt joc din prima zi, Turcia şi Ţara Galilor au remizat, scor 2-2.

România va întâlni Turcia sâmbătă, în runda a doua, în timp ce în celălalt meci al grupei Ţara Galilor va juca împotriva Finlandei. Ultima etapă este programată marţi, 31 martie, şi programează următoarele confruntări: Turcia - Finlanda şi Ţara Galilor - România.

Câştigătoarele celor 7 grupe ale Turului de Elită se vor califica la turneul final, care va avea loc în Germania în perioada 6-18 mai.

Sursa: Newsin

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”