FOTBAL  »  NATIONALA  »  LUXEMBURG - ROMÂNIA 0-2

România învinge în Luxemburg, 2-0, prin "dubla" lui Torje

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 03 septembrie 2011 00:18

România s-a impus cu 2-0 în meciul din deplasare cu Luxemburg şi s-a apropiat la un singur punct de Belarus. Meciul a început cu ceva emoţii pentru naţionala României, gazdele fiind în două rînduri aproape de gol, însă "tricolorii" au dat imediat răspunsul prin Marica (6).

În continuare, românii au dominat la mijlocul terenului, dar fără ocazii mari de poartă. Golul a venit în cele din urmă la poarta luxemburghezilor din piciorul lui Gabi Torje (34). Centrarea lui Măţel este retrimisă în faţa porţii de Cociş, iar jucătorul lui Udinese înscrie cu un şut puternic de la 6 metri. Acelaşi Torje a făcut 2-0 în ultimul minut al primei reprize. Servit excelent de Costin Lazăr, "Piticul atomic" a scăpat singur cu portarul, l-a driblat scurt şi a înscris.

Repriza a doua nu a adus nimic nou pe tabelă, dar nici în teren, pentru că "tricolorii" nu au mai forţat şi au preferat să facă un joc de posesie. Singurul lucru de menţionat din mitanul secund a fost accidentarea lui Galamaz şi debutul lui Chiricheş.

Echipe de start
România: Tătăruşanu - Măţel, Galamaz, Goian, Raţ - Cociş,C. Lazăr, Cr. Tănase - Torje, Marica, G. Bucur
Rezerve: Pantilimon, Nicoliţă, Chiricheş, Latovlevici, Zicu, Bourceanu, Herea

Luxemburg: Joubert - Schnell, Hoffman, Blaise, Mutsch - Bettmer, Gerson, Payal, Leweck - Joachim - Da Mota
Rezerve: Oberweis, Bukvici, Pedro, Laterza, Kitenge, Janisch, Bensi