FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U21 - ELVEȚIA U21 1-1

VIDEO + FOTO România U21, doar egal cu Elveția în preliminariile pentru Europeanul de tineret din 2019

Articol de GSP - Publicat marti, 05 septembrie 2017 17:11

Naționala U21 a României a remizat cu echipa similară a Elveției, scor 1-1, într-un meci contând pentru preliminariile EURO 2019, dar rămâne lider în grupă. Golul "tricolorilor" a fost reușit de George Pușcaș, pentru elvețieni marcând Oberlin.

Elvețienii au deschis scorul în minutul 19, prin Oberlin, care a fructificat o gravă eroare de poziționare a fundașilor noștri centrali. Nemarcat, acesta s-a înălțat și a trimis cu capul în plasă centrarea perfectă venită de la Stettler.

Egalarea a venit doar trei minute mai târziu, prin George Pușcaș. Atacantul lui Benevento a împins în plasă șutul-centrare al dinamovistului Vali Costache.

"Tricolorii" au avut două ocazii importante în minutele 61 și 62, prin steliștii Nedelcu și Florinel Coman. Șutul lui Nedelcu de la 26 de metri a fost scos cu greu de goalkeeper-ul elvețienilor, care un minut mai târziu a blocat un șut din interiorul carelui al lui Florinel Coman.

Elvețienii puteau da la rândul lor lovitura, dar tabela a rămas neschimbată grație intervențiilor inspirate ale portarului Ionuț Radu, legitimat la Inter Primavera.

În urma rezultatului de egalitate, România rămâne pe primul loc, cu șapte puncte. Elveția a urcat pe 2, cu patru puncte.

Meciul s-a disputat la Ovidiu, pe stadionul campioanei României, Viitorul.

"Greul de abia acum începe. Adverarii ne vor lua în serios de acum încolo.

E un rezultat muncit, dar e cel corect. Am fost naivi, am pierdut mingea cu ușurință și le-am pus în valoare calitățile, vorbesc aici de tranziția lor pozitivă" Daniel Isăilă, selecționer naționala U21

România U21 - Elveția U21 1-1
TEXT  / VIDEO
Au marcat: Pușcaș '22 / Oberlin '19

Echipa de start a României: 1. I. Radu-cpt. - 6. Manea, 5. Nedelcearu, 4. Pașcanu, 3. A. Radu - 13. Cicâldău, 16. Nedelcu - 18. Costache, 10. Hagi, 7. Fl. Coman - 9. Pușcaș.
Rezerve: 23. Cabuz - 2. Fl. Ștefan, 11. Ad. Petre, 14. Moruțan, 19. Ghiță, 20. Man, 21. Ciobanu
Selecționer: Daniel Isăilă

Elveția: Kobel - Stettler, Hefti, Bamert, Garcia - Ruegg, Haas - De Oliveira, Schmid, Spielmann - Oberlin
Rezerve: Baumann, Aebischer, Demhasaj, Hunziker, Milosavljevici, Mvula Lotomba, Rhyner

1998este anul singurei noastre participări la un campionat european U21, cel pe care l-am găzduit după ce ne-am calificat prin preliminarii.