FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA U19 - SUEDIA U19

VIDEO AICI Asta e NAȚIONALA MARE! România U19 învinge Suedia U19, după o luptă senzațională! O singură condiție ca să ne calificăm la EURO

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 martie 2018 22:21

Naționala U19 a României a făcut o nouă victimă după un joc foarte bun. Tricolorii lui Adrian Boingiu s-au impus, la Ploiești, cu Suedia, scor 2-1, și au făcut un pas mare pentru calificarea la Euro!

• România U19 mai are un singur meci de jucat în calificări, contra Ucrainei. Dacă NU pierde, e calificată!
  • Tricolorii au 6 puncte și golaveraj 6-1, după ce au învins Serbia, 4-0 și Suedia, scor 2-1. Ucraina a câștigat azi în prelungiri meciul cu Serbia, scor 2-1;
  • La turneul final programat în Finlanda, în perioada 16-29 iulie 2018, se califică doar cele 7 câștigătoare de grupe de la acest Turneu de Elită.

"Tricolorii' au început prost, iar Bergqvist a deschis scorul în minutul 4. Prima repriză l-a scos în evidență pe arbitrul Alejandro Hernandez, care n-a acordat 3 penalty-uri României.

Totuși, România a marcat prin Tudor Băluță, în minutul 33. După pauză tot tricolorii au fost cei care au controlat jocul și au marcat prin Mățan, în minutul 58.

Constantin Dima a fost eliminat în minutul 69, moment din care România n-a mai atacat. Pe final și Titi de la oaspeți a văzut cartonașul roșu, dar nu s-a mai schimbat nimic.

SE CALIFICĂ DOAR PRIMA

Tragerea la sorți pentru faza grupelor din cadrul turneului final va avea loc pe 30 mai în Vaasa, Helsinki.

FINAL ROMÂNIA U19 - SUEDIA U19 2-1

(BĂLUȚĂ 32, MĂȚAN 67 / BERGQVIST 4)

min. 90+4: FLUIER FINAL!
min. 87:
Moruțan iese, intră Liviu Gheorghe
min. 86: Titi îl faultează pe Moruțan și primește CARTONAȘ ROȘU! S-a restabilit egalitatea
min. 80:
Kulusekvski are o nouă ocazie la poarta României. Recentrează în fața porții din unghi, însă acolo s-a aflat un român care a respins în corner
min. 79:
Sântean intră în locul lui Moldoveanu
min. 72:
Mățan îi lasă locul lui Micovschi
min. 71:
MARE RATARE A SUEDIEI. Kulusekvski reia din centrul careului puțin peste poartă. A fost o șansă uriașă
min. 69: ELIMINARE PENTRU ROMÂNIA! Dima vede direct cartonașul roșu după un fault la 40 de metri
min. 57: GOOOL ROMÂNIA! Moldoveanu ridiculizează un adversar, centrează în careu, mingea e deviată de un jucător al Suediei, ajunge la Mățan, care plasează mingea la colțul lung
min. 54:
Mățan pătrunde pe partea stângă, dar îl ia la țintă pe goalkeeperul suedez. Este corner pentru România
min. 48: Moruțan centrează în fața porții din lovitură liberă, mingea ajunge la Screciu, care reia cu capul în plasă. S-a ridicat ofsaid de la margine și golul a fost anulat
11
min. 45+1: A început repriza a doua!
min. 45+2: PAUZĂ!
min. 42:
Șut al suedezilor din marginea careului, mingea se duce mult pe lângă poartă
min. 32: GOOOOL ROMÂNIA! Centrare a lui Mățan din corner, Tudor Băluță a reluat cu capul în plasă din marginea careului de 6 metri
min. 31: Șut de la marginea careului a lui Mățan, mingea e respinsă aproape de linia porții de un fundaș al Suediei
min. 27:
Șut bombă a lui Tudor Băluță, mingea se duce departe de poartă
min. 19: PENALTY REFUZAT ROMÂNIEI! Un fundaș al oaspeților pune mâna pe minge, însă arbitrul lasă jocul să continue
12
min. 17:
Dragomir pasează la Moldoveanu, acesta reușește să preia, dar portarul suedez iese și reușește să rețină. Mare ocazie pentru România
min. 15: Moldoveanu este găsit în careu, preia și înscrie cu un șut de la 11 metri. S-a ridicat însă corect fanionul pentru ofsaid
min. 10:
Moruțan pătrunde pe partea stângă, șutează, mingea e blocată de un adversar. Se solicită lovitură de la 11 metri pentru un henț al stoperului suedez
11
min. 4: GOL SUEDIA! Eroare în defensiva României. Svedberg șutează de la marginea careului, Vlad respinge în față, iar Bergqvist e pe fază și înscrie