FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - TORPEDO KUTAISI 5-1

VIDEO + FOTO Distracție cu anonimii » Selecționata divizionară a României a învins-o lejer pe Torpedo Kutaisi, scor 5-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 ianuarie 2016 22:29

Așa cum era de așteptat, Torpedo Kutaisi nu i-a pus nici o problemă selecționatei divizionare a României. Georgienii au fost învinși clar, scor 5-1.

După doar 6 minute scorul arăta 2-0 pentru România. Ivan a fost coautor la reușita lui Enache din minutul 5, iar peste doar 60 de secunde a înscris cu un șut la colțul scurt.

Pînă la pauză s-a făcut 3-0. Denis Alibec a înscris cu un lob superb de la 16-18 metri lateral stînga.

Răduț (48) și Fl. Tănase (57) au mai înscris pentru România, care a încasat un gol de la Putskhavanidze în finalul jocului.

Următoarele jocuri ale tricolorilor în Turcia:

2 februarie, ora 18:00, România - FC Zimbru Chișinău (Moldova)
6 februarie, ora 17:00, România - FC Beroe Stara Zagora (Bulgaria)

Echipa de start:

Lung - Enache, Găman, Săpunaru, St. Filip - Mateiu, Nedelcu - Ivan, Tănase, Răduț - Alibec

ROMÂNIA - Logo FC Torpedo Kutaisi.jpg  TORPEDO KUTAISI 5-1 (Enache 5, Ivan 6, Alibec 44, Răduț 48, Fl. Tănase 57 / Putskhavanidze 86)
VEZI VIDEO

min. 93: FLUIER FINAL!
min. 86: Putskhavanidze înscrie cu un șut la colțul scurt după ce a fost servit în fața porții de un coechipier.
min. 44: GOL ROMÂNIA!
Denis Alibec înscrie un gol fantastic. Trimite o scăriță din unghi, iar portarul lui Kutaisi n-a avut nici o șansă
min. 38:
Execuție foarte bună a lui Denis Alibec din lovitură liberă. Mingea se duce bine, dar portarul georgian se întinde și respinge în corner
min. 30:
Mare ocazie a georgienilor. Șutul unui jucător al celor de la Kutaisi de la 16 metri a lovit bara
min. 28:
Nedelcu pierde un adversar pe drum, acesta scapă spre poartă, însă e blocat în ultimul moment de Săpunaru
min. 22:
Jocul României nu mai este la fel de eficient precum cel de la începutul meciului. Tricolorii domină, dar de minute bune nu s-au mai apropiat periculos de poarta adversă
min. 6: GOL ROMÂNIA!
După o fază trasă la indigo Andrei Ivan înscrie și el la colțul scurt.
min. 5: GOL ROMÂNIA!
Prima ocazie importantă aduce și primul gol! Andrei Ivan i-a pasat lui Enache, acesta a prins un șut bun la colțul scurt și l-a învins pe goalkeeperul georgienilor.
min. 1: A început meciul!
Jucătorii Stelei împreună cu Laurențiu Reghecampf au venit pentru a urmări meciul

Postat de stelbz
la 30 Ianuarie 2016, 20:28

5-0 in minutul 56....cu puternica echipa Torpedo Kutaisi... Pai am descoperit echipa ideala cu care vom invinge Franta in prima partida !! :) Ce mai vrem ? Bravo, Iordanescu !

Cine e Torpedo Kutaisi

Clubul georgian înființat în 1946 a devenit de trei ori campion național și a cucerit două cupe din 1990 pînă azi, în noul format al primei ligi gruzine.

Mîndria clubului o reprezintă Ramaz Shengelia, atacant produs de Torpedo și fost internațional URSS în perioada 1979-1983.

Echipa se află astăzi pe locul 10 în competiția internă din sezonul actual, la 20 de puncte de liderul Dinamo Tbilisi după cele 15 etape ale turului.