FOTBAL  »  NATIONALA  »  MUNTENEGRU - ROMÂNIA 1-0

VIDEO + FOTO » Do svidania, Rusia! Auf Wiedersehen, Daum? Muntenegru bate România, 1-0 și o scoate și din lupta pentru locul 2

Articol de - Publicat luni, 04 septembrie 2017 10:54

Am minţit când am spus că stadionul din Pidgorica seamănă cu Giuleştiul. Nu. Este leit Cotroceniul, până şi la acoperiş, doar cu suporteri ca ai Giuleştiului. Mai puţini decât sârbii sau bosniacii, muntenegrenii au aerul rapidistului înfocat. Care toarnă licoare cu nerv în teren. O simte primul Moţi, călcat cu talpa de Ivanici. Nu se dă nimic. Numai emoţii. Ce era să iasă un stoper din minutul 5, când Daum joacă cu Găman la închidere?

Ocazie imensă Beciraj

Lumea îl aclamă pe Jovetici, cap de haită roşie. Dintr-o fază pornită de la el vine şi o ocazie imensă. Prima şi imensă. Beciraj dă pe lângă din centrul careului, aproape singur, cu amintiri de Chiricheş sau Toşca prin preajmă. Ziariştii lor dau cu pumnul în plafon. Repetă schema imediat. Jovetici, foarfecă. Blocată de Chiricheş! Cum oprim furtuna?

Gol anulat corect

Nu cu execuţii gen Chipciu, peste din centrul careului. Nici cu Toşca omul de marcaj al uriaşului Savici la cornere!  Şi nici cu apărarea din minutul 30. Când Jovetici reia în gol pasa lui Jankovici. Norocul e arbitrul McGeachie, scoţian deloc zgârcit cu fanionul, care vede că Vesovici e pe traiectorie şi arată ofsaid.
Rămâne 0-0, dar atacurile lor curg ca un curent de apă prin celebrul canion Tara.

Găman, stil bras

În rest, Găman înoată ca un sportiv din lumea a treia venit pe bază de invitaţie la Jocurile Olimpice. Până dă o tură de bazin, adversarii fac două.  Până la pauză, contăm doar prin Chipciu, însă doar o respingere stângace a portarului Petkovici ne dă speranţe. Ei sunt periculoşi la una din două faze. Şi şutează mult, ca un Gerd Muller ascuns între masivul Durmitor şi Adriatică.

Apărăm necalificarea

Repriza a doua începe cu un Maxim, la fel ca în prima repriză, surprinzător de bun la "naţională". Dar fără pericol pentru poarta adversă. Deşi, la egal, după victoria Danemarcei în Armenia, suntem matematic eliminaţi! A încercat Savici să ne ajute, dar luftul său spre propria poartă a fost prins de portar. Unde sunt schimbările lui Daum?

Scoatem vârf, ei bagă încă unul

Vin, în sfârşit, în minutul 64. Băluţă şi Stanciu. Dar rămânem fără vârf. Selecţionerul se joacă de-a Mangia la Craiova, cu micul 13 atacant fals. În schimb, Tumbakovici îşi permite, deşi Ivanici a jucat excelent, să scoată închizătorul pentru a băga în locul lui un vârf, Mugosa. E încă 0-0, minutele ne încurcă în şireturile gazdelorcşi ne aruncă, de braţ, în afara zonei CM.

Epilog

Ei se descotorosesc însă de povară. Jovetici pluteşte de lângă Chiricheş şi îl învinge pe Tătăruşanu cu un sfert de oră înainte de final. Şi e gata. Deşi pasăm în fluierăturile gazdelor. Se termină 0-1 şi, simplu, Mondialul din Rusia ne face cu mâna. Davai, do svidania!

• 8 octombrie 2017: Danemarca- România, Kazahstan- Armenia, Polonia-Muntenegru

FINAL » Muntenegru - România 1-0 (Jovetici 75)

Min. 82: Hanca intră în locul lui Găman
Min. 75: GOL MUNTENEGRU! Jovetici înscrie cu o lovitură de cap bine plasată de la colțul scurt. Chiricheș este cel care l-a pierdut pe drum pe fotbalistul lui Monaco
Min. 64:
Florin Andone îi lasă locul lui Băluță, iar Nicolae Stanciu îi ia locul lui Răzvan Marin
Min. 59:
Repriză foarte modestă. În primul sfert de oră din a doua parte niciuna dintre echipe nu a reușit să se apropie de poarta adversă. Se joacă mult la mijlocul terenului, iar în apropierea careului cele două ofensive greșesc aproape toate mingile
27 ani şi o lună este media de vârstă a primului 11 trimis în teren de Daum
Min. 45: A început repriza secundă!
Este pentru a 7-a oară în aceste preliminarii când România intra fără gol marcat la pauză (de 5 ori la egalitate şi de două ori conduşi), singura dată când tricolorii au înscris fiind în Armenia, de 4 ori

Min. 45:
PAUZĂ!
Min. 40:
Ocazie bună pentru România. Chipciu a tras de la marginea careului, șutul său este respins Petkovici foarte greu, în corner
Pentru prima dată de la venirea lui Daum, în echipă se regăsește un singur jucător care evoluează în Liga 1, Romario Benzar
Min. 30: Jovetici reuște să înscrie, dar un jucător al gazdelor se afla pe traiectoria mingii, iar de la margine s-a semnalizat corect ofsaid
Min. 27:
Marusici șutează la colțul scurt, Tătărușanu respinge incredibil
Min. 21:
Benzar centrează de pe partea dreaptă, Chipciu reia din cădere din mijlocul careului, mingea se duce peste poartă
Min. 20:
Jovetici reia spectaculos din foarfecă, dar Chiricheș apare imediat și blochează execuția fantastică a jucătorului transferat la Monaco în această vară
Min. 17: MARE RATARE A GAZDELOR! Beciraj primește în fața porții de la Jovetici, îl întoarce pe Toșca fără probleme, șutul acestuia trece la o palmă de bara porții.
Meciuri jucate pe 4 septembrie de România. 2 victorii și 2 remize (1-1 și 0-0 cu Muntenegru respectiv Ungaria) și (5-1 și 2-1 cu Slovacia respectiv Macedonia)
Min. 14: Vesovici șutează de la marginea careului. Mingea este respinsă de Tătărușanu în față. Portarul român a revenit și a reținut în siguranță
Min. 13:
Chipciu cade în careu, însă arbitrul lasă jocul să continue. Mijlocașul român a fost foarte nervos de decizia luată
Min 5:
Cosmin Moți se resimte după un duel cu un adversar. Din fericire se ridică și va continua meciul. Nici o ocazie importantă până în acest moment.
Alex Chipciu bifează astăzi meciul 30 sub "tricolor". De asemenea, Tătăruşanu se află astăzi la a 46-a prezenţă, cifră cu care-i egalează pe Ştefan Sameş şi Tibor Selymeş
Min. 1: A ÎNCEPUT PARTIDA!

Echipele de start:

Muntenegru: Petkovici - Marusici, Savici, Tomasevici, Stojkovici - Ivanici, Vukcevici - Jankovici, Jovetici, Vesovici - Beciraj

România: Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Moţi, Toşca - Găman, R. Marin - Chipciu, Stancu, Maxim - Fl. Andone