FOTBAL  »  NATIONALA  »  GRECIA - ROMÂNIA 0-1

VIDEO şi FOTO Revanşa mult aşteptată a venit! România cîştigă în Grecia, 1-0, deşi a jucat aproape o repriză în 10 oameni

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 septembrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 07 septembrie 2014 23:39

Tot pe "Karaiskakis", unde au pierdut în noiembrie anul trecut, scor 1-3, elevii lui Piţurcă au venit şi şi-au luat revanşa. România a cîştigat primul meci din campania pentru Euro 2016, scor 1-0 în faţa Greciei.VEZI AICI VIDEO!

Fără spectatori în tribune, Grecia nu a mai fost echipa care ne învingea categoric în urmă cu aproape un an.

Ba chiar a părut mult mai slabă. Prima jumătate de oră a fost controlată clar de România, care a reuşit să şi înscrie în minutul 10 din penalty, prin Marica.

După pauză meciul a fost altul. Ciprian Marica a fost eliminat în minutul 53, iar de atunci grecii au trecut la cîrma partidei. Au dominat, însă fără a avea ocazii mari.

Abia în minutul 88 grecii şi-au arătat cu adevărat colţii. Manolas a trimis mingea în bara transversală cu capul, însă a fost prea tîrziu. România cîştigă şi aşteaptă liniştită "dubla" cu Ungaria şi Finlanda din octombrie.

Echipele de start:

Grecia: Karnezis - Torosidis, Sokratis, Manolas, Holebas - Samaris, Tachtsidis, Mantalos - Salpingidis, Mitroglou, Samaras

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban, Pintilii - Maxim, Chipciu, Stancu - Marica

min. 65:
Dublă schimbare la gazde: Kone şi Christodoulopoulos intră, ies Samaris şi Mantalos
min. 65:
Samaris şutează superb de la 22 de metri, pe lîngă poartă
min. 57:
Diamantakos primeşte galben după un fault la Tamaş
min. 53: Marica primeşte al doilea galben şi este eliminat!

min. 44:
Maxim centrează din corner, Grigore reia cu capul, însă portarul grec reţine în siguranţă