FOTBAL  »  NATIONALA  »  ROMÂNIA - FINLANDA 1-1

VIDEO și FOTO România - Finlanda 1-1 » Hoban îi salvează pe tricolori în minutul 91! Rămînem pe locul 2 în grupă

Articol de GSP - Publicat joi, 08 octombrie 2015 23:49

România și Finlanda au terminat la egalitate, 1-1, iar tricolorii se mențin pe locul 2 în grupa F. Ca să se califice, România trebuie să învingă în ultimul meci, în Feroe.

rouRomânia - Finlanda 1-1 (Hoban 91'/ Pohjanpalo 66')

11 octombrie: Feroe - România, Finlanda - Irlanda de Nord, Grecia - Ungaria

România a jucat foarte bine în prima repriză și a avut marile ocazii, prin Bogdan Stancu, care a fost cel mai prezent jucător al nostru. Atacantul a avut 3 ratări mari și a trimis mingea în bară.

A doua parte a meciului a început tot cu România în ofensivă, dar tricolorilor le-a lipsit luciditatea la finalizare. Am avut și ghinion după ce în minutul 54 Torje a trimis în bară!

În minutul 67, finlandezii au marcat primul gol, prin Pohjanpalo, care a profitat de o gafă a defensivei și a înscris cu un șut de la marginea careului.

După acest gol, jocul României a scăzut și tricolorii nu și-au mai putut crea ocazii. Golul egalizator a venit tocmai în minutul 91. Hoban a marcat cu un șut din 3 metri, în poartă goală, după ce șutul lui Florin Andone a fost respins de portar.

După acest rezultat, România este pe locul 2, cu 17 puncte, cu unul în plus față de Ungaria, care a bătut greu pe Feroe, 2-1.

Cum s-a desfășurat meciul:

rou min 93: Final de meci! România - Finlanda 1-1
rou min 91: GOOOOOL ROMÂNIA!!! Hoban egalează cu un șut din trei metri, în poartă goală, după ce șutul lui Andone a fost respins de portar. Acesta este primul gol al lui Hoban pentru națională. România rămîne pe locul doi.

goal
Cu trei minute înainte de final, fanii încep să părăsească stadionul
roumin 86: Ultima schimbare la România: Popa intră în locul lui Torje
goal
România a primit gol într-un meci oficial după 614 minute. Acestora li se adaugă alte 90 din amicalul cu Danemarca
goal
Fanii și-au pierdut răbdare. Din tribune se strigă "demisia, demisia" și jucătorii sînt huiduiți
goal 54.364 de spectatori sînt în tribunele Arenei Naționale
goalÎn cazul în care nu vor marca, atunci "tricolorii" vor mai egala un record negativ: cele mai multe meciuri jucate în preliminarii fără să înscrie, 4. Precedentul s-a consemnat în campania pentru CM 1982, atunci când România a pierdut calificarea în detrimentul Ungariei şi Angliei!
roumin 79:
Ocazie mare pentru Finlanda. Ring trage de la marginea careului, dar Tătărușanu respinge
rou min 77:
Ultima schimbare la Finlanda: Pohjanpalo este înlocuit de Hamalainen
goal
Fanii au aruncat încă o petardă în teren
roumin 75:
Maxim trage din colț, dar Hradecky respinge în corner
goal Ungaria conduce Feroe cu 2-1! În acest moment sîntem la egalitate de puncte cu ungurii și am căzut pe locul 3
goal
Din actualul lot al României, doar Raț și Moți se pot lăuda că au fost la un Campionat European. Cei doi au fost în lotul României la EURO 2008. Din jucătorii convocați de Iordănescu, doar nouă au marcat cel puțin un gol. În total, aceștia au înscris de 34 de ori

rou min 69: A doua schimbare la România: Andone intră în locul lui Stancu. Atacantul are 25 de minute pentru a marca primul gol pentru națională
rou min 67: Gol Finlanda! Pohjanpalo deschide scorul cu un șut de la marginea careului. Pentru a fi siguri de calificare, la aceste scoruri, avem nevoie de victorie în meciul cu Feroe.
goal
Ungaria egalează Feroe, 1-1. În acest moment avem trei puncte în plus față de Ungaria, dar rezultatele directe sînt mai slabe.
rou min 65:
A doua schimbare la Finlanda:  Jalasto l-a înlocuit pe Arkivuo
roumin 62:
Prima schimbare la Finlanda: Toivio întră în locul lui Arajuuri
roumin 61:
Keșeru trage în zid din lovitură liberă de la 18 metri. România ajunge la 400 de minute fără gol marcat
roumin 60:
Prima schimbare la România: Maxim intră în locul lui Chipciu
rou min 58:
Sînmărtean centrează perfect, dar Keșeru reia slab cu capul din șase metri și Hradecky reține
goal
Şutul lui Torje care a lovit bara porţii adverse a fost cel de-al 99-lea din contul tricolorilor în actualele preliminarii! Să fie şutul 100 cel care intra în aţe?
rou min 54:
Încă o bară! Torje trage de la 18 metri, dar mingea lovește bara laterală
rou min 53:
Raț trage de la 20 de metri, dar mingea se duce peste poartă
goal
În minutul 52, România a ajuns la 600 de minute consecutive fără gol primit. Au trecut 362 de zile de la ultimul și singurul gol încasat în aceste preliminarii de "tricolori". Ni l-a dat ungurul Dzsudszak. Pînă reușim să-i pronunțăm numele se face anul!

rou min 50: Torje șutează din lovitură liberă de la 20 de metri, dar Hradecky reține
rou min 49:
Pukki este din nou periculos. Reia cu capul din șapte metri, dar Tătărușanu reține
rou min 47:
Finlanda începe bine. Pukki profită de neatenția fundașilor români, centrează în careu, dar Tătărușanu reține
rou min 46: A început a doua repriză!
goal
Tricolorii sînt învincibili pe teren propriu în preliminariile CE de 12 ani, ultima înfrîngere fiind consemnată pe 29 martie 2003, România-Danemarca 2-5. Au urmat 11 victorii şi 6 remize. În plus, doar în două din cele 17 partide fără înfrîngere prima reprezentativă nu a marcat (06.09.2011, 0-0 Franţa, 07.09.2015, România-Grecia 0-0)
goal
Portarul Hradecky este precum Neo din Matrix! Respinge tot

goal
I-am molipsit pe toți. Din șapte meciuri care se dispută acum, la pauză, în patru partide scorul este 0-0
goal
Speranţa moare ultima: 4 dintre cele 7 goluri reuşite de România în actualele preliminarii au fost izbutite în repriza secundă, doua chiar cu Finlanda
min 45: Final de primă repriză! 0-0 este scorul după 45 de minute, iar tricolorii ajung la opt reprize consecutive fără  gol marcat
goal
Din jucătorii convocați de Iordănescu, doar nouă au marcat cel puțin un gol. În total, aceștia au înscris de 34 de ori
rou min 42:
Torje șutează de la 30 de metri, în diagonală, dar Hradecky  a plonjat spectaculos și a respins
rou min 41:
Keșeru driblează doi adversari și șutează de la marginea careului, dar portarul finlandez respinge
goal
Alexandru Chipciu se află la meciul cu numărul 20 în tricoul naţionalei. El a debutat pe 10 august 2011, San Marino-România 0-1. Mijlocașul are trei goluri sub tricolor. Îl marchează azi pe al patrulea?
rou min 39:
Șutul lui Keșeru este oprit de zid, iar mingea ajunge în brațele lui Hradecky
rou min 38:
România beneficiază de o lovitură liberă de la 30 de metri! Keșeru este decisă să șuteze
goal
Finlanda a primit gol în trei dintre cele patru deplasări din acestă campanie: 3-1 cu Feroe, 0-1 cu Ungaria, 1-2 cu Irlanda de Nord şi 0-1 în Grecia. De asemenea, trei din cele patru goluri au fost încasate în primele 45 de minute.
goal
Nu găsim drumul spre gol. Ce bun ar fi Lafferty! Nord-irlandezul a marcat singur cît toată echipa noatră în această campanie. Dacă tot e suspendat cu Grecia nu poate intra la noi?
rou min 35:
Chipciu pătrunde foarte bine în careu, centreză foarte bine, dar Keșeru, din 12 metri, luftează
goal
Irlanda de Nord deschide scorul în meciul cu Grecia și își consolidează poziția de lider în Grupa F
goal
53 % a fost posesia României la finalul primei jumătăţi de oră. Balanța înclină în favoarea România, doar tot am ajuns în zodia asta. Zodia calificării la Euro...
goal
În primele 30 de minute, România a șutat de nouă ori. Recordul în aceste preliminarii l-am stabilit cu Insulele Feroe, 19 şuturi!
rou
min 29: Stancu primește o minge foarte bună în mijlocul careului, dar a reluat slab și mingea se duce pe lîngă poartă
goal
În tribune se strigă "România, România"! Fanii sînt alături de tricolori
rou min 26:
Torje a centrat pericolos în careu, dar nici Stancu și nici Keșeru nu au putut relua spre poartă
goal
La casele de pariuri, Claudiu Keșeru este favorit să marcheze primul gol al meciului, urmat de Bogdan Stancu. La cît de bine joacă, "Motanul" pare că și-a pariat tot salariul că el înscrie primul
goal
Momente tensionate între suporterii naționalei. O parte din Peluza Sud de la Dinamo a scandat împotriva Stelei, iar aceștia au fost imediat huiduiți
goal
Au trecut 338 de minute de la golul lui Keșeru. "Tricolorii" sunt la doar 75 de minute să bată un record de ineficacitate al "naționalei" noastre, vechi din 1948!
rou min 20:
România domină la fazele fixe! Grigore reia cu capul din opt metri, iar mingea se duce puțin peste poartă
goal
Feroe a ajuns la 6 goluri marcate, încă o reușită la Budapesta și ne ajung. Noi ratăm din toate pozițiile
rou min 17:
Ocazii după ocazii la poarta finlandezilor! Stancu reia cu capul din șase metri, dar Hradecky a respins în corner. Imediat după, mingea trimisă de Grigore a fost respinsă de pe linia porții de același Hradecky
rou min 16:
Apără Tătrușanu! După un corner, un finlandez a reluat periculos spre poarta României, dar Tătărușanu a avut un reflex excelent și a respins în corner.
Golul încasat cu Ungaria (1-1 pe teren propriu) a fost singurul primit de Ciprian Tătăruşanu în ultimele 9 partide în care a îmbrăcat tricoul României.
goal În minutul 13, o petardă a fost aruncată în teren, în careul lui Tătărușanu! Crainicul face apel la spectatori să nu mai arunce
rou min 12:
Stancu este cel mai periculos jucător al lui Iordănescu! Atacantul a reluat cu capul din șase metri, dar mingea se duce pe lîngă poartă
goal
Ungaria - Feroe 0-1! Dacă acest scor se păstrează, România este la EURO 2016. Marcatorul golului, Jacobsen este electrician.
rou min 8:
Mare ocazie pentru România! Torje a executat perfect o lovitură liberă, iar Stancu a trimis din șase metri în bară. După ce s-a ridicat, atacantul a șutat peste poartă
rou min 7:
România este decisă să obțină victoria astăzi! Tricolorii atacă și fac un pressing foarte bun.
goal În timpul imnului, la tribuna a doua au fost afișate două tricouri uriașe, cu fețele fanilor care s-au înscris în "Arena Fanilor".

12081352 400399916823507 1720460527 n
goal 8 octombrie, zi cu noroc. Din șase meciuri, România are patru victorii și două egaluri.

1946 România-Bulgaria 2-2 (Cupa Balcanică)
1950 România-Albania 6-0 (amical)
1961 România-Turcia 4-0 (amical)
1986 Israel-România 2-4 (amical)
1994 Franţa-România 0-0 (Prel CE)
2005 Finlanda-România 0-1 (Prel CM)

rou Început în forță al României! Chiricheș a reluat cu capul din cinci metri, dar mingea a fost respinsă de un finlandez
rou min 1: A început meciul! România a avut lovitura de start.
rou
Cele două echipe au intrat pe teren! 40.000 de fani au cîntat imnul România! "Deșteaptă-te române" s-a auzit pînă la Paris!

Echipele de start:

România:  Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, D. Grigore, Raţ - Hoban - Torje, Sînmărtean, Chipciu - Keşeru, Stancu
Rezerve: Pantilimon, Lung, Moți, Găman, Mățel, Pintilii, Maxim, Filip, Prepeliță, Andone, Budescu, Popa

Finlanda: Hradecky- Arkivuo, Arajuuri, Moisander, Uronen - Ring, Haltsi, Schuller, Hetemaj - Pukki - Pohjanpalo
Rezerve: Maenpaa, Joronen, Jalasto, Ojala, Lam, Raitala, Toivio, Lod, Mattila, Hamalainen, Sadik

UPDATE 20:00

Accesul în interiorul arenei se face acum normal. În altă ordine de idei, acoperișul stadionului a fost tras.

UPDATE 19:15

La 15 minute după deschiderea porților, accesul fanilor pe stadion a fost blocat din cauza unei probleme tehnice.

UPDATE 19:00

Începînd cu ora 19:00, accesul fanilor este permis la Arena Națională.

UPDATE 17:45

FRF a anunțat în urmă cu puțin timp că porțile Arenei Naționale se vor deschide la ora 19:00, cu 30 de minute mai devreme decît era programat.