GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  FOTE 2015

Aur și bronz pentru România la atletism și natație la FOTE 2015

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 iulie 2015 21:17

Atleta Andrea Miklos a cucerit medalia de aur în proba de 400 de metri, cu cea mai bună performanță personală, iar sportivul Daniel Martin a fost medaliat cu bronz la natație, în proba de 200 de metri spate, la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE) de la Tbilisi.

În finala de la 400 de metri, atleta Andrea Miklos a fost cronometrată cu timpul de 53,68 secunde, cu care a cucerit medalia de aur a probei, aceasta fiind și cea mai bună performanță personală a sportivei, anunță Mediafax. Giger (Elveția, 55.02) și Sekulici (Serbia, 55.09) au fost atletele care au mai urcat pe podium la 400 de metri.

De asemenea, la natație, în proba de 200 de metri spate, Daniel Martin a încheiat cursa cu timpul de 2:04.92 minute, cucerind medalia de bronz. Medalia de aur a fost cucerită de rusul Tatarenko (2:03.21 minute), iar cea de argint de irlandezul Ferguson (2:03.46).

La FOTE-2015, România a cucerit anterior patru medalii, două de aur ( atletism și natație) și două de argint (atletism și judo).

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”