GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  CE 2014 UNDER 19

Istvan Kovacs a avut prestaţii de top la Campionatul European Under 19 organizat în Ungaria!

Articol de GSP - Publicat joi, 31 iulie 2014 00:00 / Actualizat joi, 31 iulie 2014 12:46

UEFA l-a delegat pe arbitrul născut la Carei, Istvan Kovacs, că conducă meciuri de la Campionatul European de fotbal Under 19, organizat de ţara vecină, Ungaria.

Turneul Euro Under 19 a ajuns la cea de-a 19-a ediţie şi a avut loc în Ungaria, în oraşele Budapesta, Gyor, Papa şi Felcsut. Turneul a început de pe 19 iulie, iar astăzi va avea loc finala în direct pe EuroSport. Istvan Kovacs de profesie profesor de educaţie fizică şi sport are 30 de ani a primit din partea forului continentat două meciuri în grupe, Portugalia - Israel, 3-0 şi Bulgaria - Ucraina, 0-1.

Arbitrajele excepţionale din primele două partide i-au adus "centralului" o delegare surpriză, la una din cele două semifinale. Acesta a condus de la centru meciul dintre Portugalia şi Serbia, terminat 0-0 după timpul regulamentar şi cele două reprize de prelungiri. După executarea loviturilor de departajare, Portugalia a cîştigat cu 4-3 şi şi-a asigurat prezenţa în finala turneului care se va disputa astăzi de la ora 20:00, la Budapesta. Germania va fi adversara Porugaliei în finala transmisă în direct de EuroSport.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”