GSP SPECIAL  »  DIVERSE  »  GOLURI ANULATE

VIDEO / Vezi TOP 10 goluri anulate eronat în istoria fotbalului!

Articol de GSP - Publicat luni, 27 decembrie 2010 00:00

De-a lungul vremii fotbalul ne-a oferit faze memorabile. Soccerlens.com  a alcătuit un top al golurilor anulate eronat în diverse competiţii. Greşeli mari ale arbitrilor care au schimbat soarta unor meciuri foarte importante.

• Golul lui Lampard din Anglia - Germania, scor 1-4. Campionatul Mondial 2010.
    Naţionala Angliei era condusă cu 2-0, iar Frank Lampard avea şansa să relanseze partida. Şutul englezului s-a dus sub bara transversală, ca mai apoi să intre în poarta. Golul nu a fost însă validat.Vezi aici video (video)
  • Alain Giresse, Franţa - Kuweit, 4-1. Grupele Campionatului Mondial din 1982.
    Francezii marcau un gol perfect valabil, dar arbitrul avea să anuleze reuşita după ce prinţul Kuweitului a coborît pe teren.Vezi aici video (video)
  • Marc Wilmots, Beliga - Brazilia, 0-2. Mondialul din 2002.
    În prima repriză, la scorul de 0-0, belgienii reuşesc să deschidă scorul prin Wilmots, dar golul este anulat. Brazilienii marchează de două ori şi îşi continuă drumul spre titlul mondial.Vezi aici video (video)
  • Adelardo Rodriguez, Spania - Brazilia 1-2. Grupele Campionatului Mondial 1962.
    Spania conducea cu 1-0, iar Rodriguez reuşea prima ´foarfecă´ filmată, dar care avea să fie anulată pe motiv de ofsaid. Brazilienii aveau să înscrie de două ori şi să cîştige meciul.Vezi aici video (video)
  • Pedro Mendes, Manchester United - Tottenham 0-0. Premier League, 2005.
    Mijlocaşul lui Spurs reuşea să înscrie un gol perfecct valabil în ultimele minute ale meciului de pe Old Trafford, dar asistentul de pe acea parte avea să nu observe acest lucru.Vezi aici video (video)
  • Nicola Berti, Italia - Anglia 2-1. Finala mică a Mondialului din 1990.
    Una din cele mai proaste decizii luate de un asistent. Se întîmpla într-o finală mică a unui Campionat Mondial.Vezi aici video (video)
  • Paul Scholes, Manchester United - FC Porto 1-1. Liga Campionilor, 2004.
    Mourinho avea să cîştige Liga Campionilor în acel sezon cu FC Porto. Totuşi, puţini îşi aduc aminte de acest gol marcat de Scholes la scorul de 1-0 pentru United, dar care a fost anulat.Vezi aici video (video)
  • Zico, Brazilia - Suedia 1-1. Campionatul Mondial 1978.
    Ultima fază a meciului, corner pentru brazilieni, Zico marchează, dar arbitrul fluieră finalul meciului.Vezi aici video (video)
  • Ferenc Puskas, Ungaria - Germania de Vest 2-3. Finala Cupei Mondiale din 1954.
    Puskas marca, dar golul era anulat pentru ofsaid. Una dintre cele mai controversate faze din istoria fotbalului.Vezi aici video (video)
  • Luis Suarez, Uruguay - Ghana 1-1, 4-2 după penalty-uri. Sferturile de finală ale Mondialului din Africa de Sud.
    Ultimele minute ale prelungirilora, ocazie mare pentru africani, mingea îl depăşeşte pe portar, iar Luis Suarez face un henţ grosolan. Gyan execută şi ratează, se trece le lovituri de departajare, iar Uruguayul se califică în semifinale.Vezi aici video (video)