GSP SPECIAL  »  PUBLICITATE  »

Reprezentativa României FCPlayer continuă aventura și în 2017 și învinge în Madagascar

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 aprilie 2017 12:32

Asa cum deja ne-am obisnuit in ultimii ani, aventura FC Player a continuat si in 2017 cu o noua deplasare, de aceasta data in exotica insula Madagascar.
Meciul a fost organizat de catre clubul de prima divizie Fosa Juniors FC din insula, la care evolueaza foste glorii ale nationalei Madagascarului din anii 80’-90’. E perioada de referinta pentru fotbalul din aceasta tara, in care s-a realizat si cea mai mare performanta inter-cluburi, semifinale in CAF, o competitie similara Ligii Campionilor in Europa.

Partida s-a desfasurat la Antananarivo, pe stadionul Carion Football Academy. Meciul s-a desfasurat pe o caldura infernala ce a afectat serios randamentul echipei noastre, neobisnuita cu asemenea conditii de joc. Echipa FCPlayer a intrat mai greu in meci, iar in minutul 20 era deja condusa cu 2-0. Pana la pauza, FCPlayer Romania a reusit sa echilibreze jocul, atat pe teren, cat si pe tabela, reusind sa revina prin golurile marcate de Catalin Stancu (o executie deosebita cu exteriorul in vinclu din marginea careului) si Calin Avram in urma unei balbaieli a apararii echipei gazda.

In repriza a doua, meciul a crescut in spectaculozitate, cu rasturnari de scor si ocazii uriase de ambele parti. Romania a reusit sa treaca in avantaj in minutul 55 (Calin Avram), pentru ca apoi echipa Madagascarului sa revina si chiar sa preia din nou conducerea prin golurile din minutele 65 si 70. Cu aproximativ 10 minute inainte de final, echipa noastra a reusit sa restabileasca egalitatea prin Alexandru Petre, in urma unei frumoase actiuni de contraatac. Fluierul de final a gasit o echipa a Romaniei epuizata, care pe langa adversarul din teren si conditiile de joc, ocazional s-a mai luptat cu anumite decizii controversate ale arbitrului. La finalul meciului, s-a consemnat scorul de 4-4 si s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, capitol la care echipa noastra a fost mai buna, reusind sa marcheze 4 din cele 5 lovituri executate, in timp ce portarul nostru Sebastian Doroftei a reusit sa pareze doua lovituri de pedeapsa.

Echipa Romaniei - FC Player se afla la al 7-lea meci international, dupa partidele din Canada (7-3 si 3-1), Cuba (5-4), Brazilia (2-3), Filipine (3-1), Jamaica (2-1) si Vietnam (8-0).

Cluburile FcPlayer, sint cluburi private, organizate dupa regulamente proprii si pot fi infiintate pe baza de licenta. Acest tip de organizare nu are afiliere la Federatia Romana de Fotbal.
Desi necunoscuti publicului larg, jucatorii si stafful care au facut deplasarea in Madagascar merita nominalizati pentru ca reusesc sa promoveze corect, pasionati si dezinteresati atat sportul cat si imaginea Romaniei in lume. Acestia sunt: Iuliu Panciu, George Frusinoiu, Catalin Stancu, Bogdan Firu Nicolescu, Marius Manasia, Marius Mateescu, Alexandru Petre, Ciprian Bucheru, Octavian Marin, Florian Bizic, Catalin Stoian, Calin Avram, Antonio Maratea, Mirel Plesca, Dan Mihailescu, Paraschiv Mihale, Sebastian Doroftei, Cosmin Doroftei, Victor Popa, Marius Gavanescu, Daniel Wettenstein, Catalin Ceausu, Claudiu Pasarescu, Marius Dragoteanu, Daniel Ene, Cristi Nita, Adrian Stirbu, Adrian Bratu si Mihai Nicula.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”