SPORTURI  »  FORMULA 1  »  TITLUL MONDIAL

Mercedes a cîștigat titlul mondial la constructori! Decizia oficialilor din Formula 1 care a stabilit clasamentul

Articol de GSP - Publicat luni, 12 octombrie 2015 11:17

Piloții Lewis Hamilton și Nico Rosberg au adus pentru Mercedes al doilea titlul consecutiv la constructori.

La finalul cursei de ieri, de la Soci, Rusia, comisarii FIA au decis să îl penalizeze pe Kimi Raikkonen, pilotul Ferrari, cu 30 de secunde, după ce s-a lovit cu Valtteri Bottas.

Astfel, Raikkonen a căzut de pe locul cinci pe locul opt, iar după victoria lui Lewis Hamilton Mercedes este pentru a doua oară consecutiv cîștigătoarea titlului mondial al constructorilor.

Cu patru curse înainte de final, nemții au 172 de puncte avans în fața celor de la Ferrari.