FOTBAL  »  DERBY DE ROMANIA  »  DERBY DE ROMÂNIA - EPISODUL 166

Derby de România în cifre » Steaua conduce palmaresul meciurilor directe! Dinamo mai bună în Liga 1 + detalii despre primele dueluri directe

Articol de , - Publicat miercuri, 30 noiembrie 2016 00:46

Episodul cu numărul 166 din Derby de România se consumă astăzi. Dinamo și Steaua se întâlnesc azi, de la ora 20:30. Meciul și cele mai tari informații înainte și după meci pot fi urmărite pe GSP.RO. Partida va fi transmisă în direct la Digi, Dolce, Look și liveTEXT pe GSP.RO.

În cursul zilei de azi GSP.RO îți va oferi cele mai tari cifre pentru cel mai important meci din fotbalul românesc.

FC Steaua Bucuresti SA Logo.jpg17 victorii

DINAMO, VICTORIOASĂ LA PRIMUL MECI DIRECT + CÂND AU REUȘIT STELIȘTII SĂ CÂȘTIGE PRIMA DATĂ

• Întâia confruntare a avut loc pe 21 noiembrie 1948, CSCA-Dinamo 0-1, marcator Marin Apostol în minutul 42. Partida a fost condusă la centru de arbitrul Iancu Ceaureanu, aflat la singurul derby din carieră.
  • Prima remiză s-a consemnat în returul stagiunii 1948/1949, pe 29 iunie, Dinamo- Steaua 3-3. Oaspeţii au condus până în minutul 70 cu 3-1 (Drăgan, Hallasz, Serfozo, respectiv Moisescu), dar Iuliu Farkaş, cu o dublă, a stabilit scorul final.
  • Steliştii au reuşit primul succes abia în cel de-al 5-lea meci direct, pe 6 mai 1951, CCA-Dinamo 2-1.  Soarta jocului a fost decisă în prima jumătate de oră, atunci când Francisc Zavoda I (minutul 20) şi Nicolae Roman (minutul 25) l-au învins pe Iosif Fuleiter, reuşita lui Florian Ambru (minutul 53) fiind doar una de onoare.