INTERNATIONAL  »  STEAUA - CHELSEA  »  CHELSEA - STEAUA 3-1 (3-2 LA GENERAL)

VIDEO Becali îl ceartă pe Reghe şi i-l dă exemplu pe Mourinho: "Dacă o să fie orgolios n-o să fie bine!"

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 martie 2013 00:00 / Actualizat vineri, 15 martie 2013 17:41

Fiind la Muntele Athos, Gigi Becali n-a văzut meciul Chelsea - Steaua, scor 3-1. Patronul "roş-albaştrilor" a povestit cum a aflat rezultatul şi e convins că Reghecampf ar fi ales tactica corectă dacă lua ca exemplu meciul dintre Barcelona şi Inter, din semifinalele Ligii Campionilor 2010.

Atunci, Mourinho a ales o strategie ultradefensivă şi Inter a pierdut foarte greu, 0-1, scor la care italienii au eliminat Barcelona. În tur, echipa lui Mourinho cîştigase cu 3-1.

"Am aflat scorul la pauză şi la final. M-am gîndit că dacă am mesaje puţine înseamnă că nu ne-am calificat. Am luat telefonul cu emoţie, dar îmi era greu să cred că o să poată să ne dea ei două goluri în repriza a doua.

Trebuia să fi văzut meciul dintre Inter şi Barcelona şi eram calificaţi. Reghe învaţă pe propria piele, din practică. Dar dacă o să fie orgolios n-o să fie bine. Mourinho a lăsat orgoliul deoparte şi le-a zis: «Meciul ăsta n-avem tactică, uitaţi de minge, cînd vine la voi daţi în ea». Ce să mai controlezi jocul, eram calificaţi! Au alergat mult în prima repriză şi în a doua erau obosiţi. Oricum noi ne-am antrenat pentru Liga Campionior", a spus Gigi Becali la Fotbal Club, pe Digi Sport.

Vezi AICI rezumatul meciului Barcelona - Inter 1-0