INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  VILLAREAL - BILBAO 1-3

A leșinat pe teren pentru a doua oară în acest sezon

Pablo Fornals (dreapta) în duel cu Pablo Maffeo FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat marti, 10 aprilie 2018 10:14

Pablo Fornals, 22 de ani, a suferit în minutul 6 a meciului dintre Villareal și Bilbao, scor 1-3, o presincopă, dar nu și-a pierdut cunoștința. Și-a revenit după trei minute fără a mai putea continua meciul, fiind internat azi-noapte la spital.

Estadio de La Cerámica a amuțit aseară, în debutul partidei cu Bilbao. Și nu pentru că Iñigo Córdoba i-a dat gol repede lui Villarreal. Gazdele abia repuseseră mingea de la centru când, în minutul 6, Pablo Fornals s-a prăbușit din senin, pe partea opusă derulării acțiunii. Cei de pe banca de rezerve a "Submarinului galben" s-au alertat instant și Ignacio Iglesias a oprit meciul și respirația fanilor și jucătorilor de pe gazon. Mijlocașul de 22 de ani, autorul golului victoriei istorice de pe Bernabeu cu Real, leșinase, având urgentă nevoie de ajutor!

Hipoglicemie în decembrie

Lumea deja se temea de altă tragedie, dar Fornals și-a revenit după 3 minute de îngrijiri și a ieșit pe picioare la margine. A vorbit cu Javi Calleja, ar fi vrut să continue. Dar doctorul Alfonso Muñoz a cerut schimbarea cu Soriano: "A suferit o presincopă, fără pierderea cunoștinței". Și a ajuns direct la spitalul Rey Don Jaime. "Mi-au făcut câteva teste și sper că totul va fi bine", a mărturisit Pablo, care a rămas internat peste noapte. Este a doua oară în acest sezon când leșină! Pe 8 decembrie, la antrenament, a făcut o criză de hipoglicemie. A fost transportat și atunci la spital și i s-au făcut examene amănunțite, însă nu i s-a descoperit nimic grav.

4goluri a marcat în 41 de meciuri în acest sezon în toate competițiile pentru Villarreal. A jucat până în vară, două sezoane la Málaga, 63 de partide și 7 goluri

"Am amețit, vedeam încețoșat și m-am prăbușit pe teren. Mi-am recuperat instant cunoștința. E a patra oară când mi se întâmplă, și la Málaga am pățit-o"Pablo Fornals, mijlocaș Villarreal

"Sunt liniștit și am încredere în mine. Nu leșin și în viața cotidiană și mă las pe mâna doctorilor. Ei știu că-mi place fotbalul și că vreau să continui să joc"Pablo Fornals, mijlocaș Villarreal