INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FA CUP/HULL CITY - ARSENAL 0-4

Arsenal merge mai departe în Cupa Angliei, dar Wenger a pierdut un om de bază

Sursa foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 08 martie 2016 23:28

Arsenal s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Angliei, în urma victoriei categorice obţinute în faţa formaţiei Hull City, scor 4-0.

Atacanţii Olivier Giroud şi Theo Walcott au bifat câte o dublă şi au pus capăt unei serii de cinci meciuri fără victorie pentru echipa lui Wenger.

Giroud a marcat după o pauză de 774 de minute. Atacantul nu mai înscrisese de la remiza 3-3 contra lui Liverpool, din data de 13 ianuarie.

Chiar şi aşa, tehnicianul francez nu a primit doar veşti bune după acest meci. Fundaşul central Per Mertesacker şi mijlocaşul Aaron Ramsey au ieşit amândoi accidentaţi.

"Mertesacker are o tăietură la ochi şi ar trebui să-şi revină repede. Accidentaea lui Ramsey pare mai seriosasă", a declarat Wenger la finalul meciului.

În sferturile competiţiei, Arsenal va da piept cu Watford, echipa la care evoluează Costel Pantilimon.