INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Barcelona este în formă pentru meciul cu Real Madrid! Victorie cu 3-0 împotriva celor de la Eibar

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 octombrie 2014 00:00 / Actualizat duminica, 19 octombrie 2014 13:41

Cu doar o saptămînă rămasă pînă la El Clasico, Barcelona şi Real Madrid au înregistrat victorii categorice în La Liga, 3-0 cu Eibar, respectiv 5-0 cu Levante.
Barcelona a învins mai greu decît o arată scorul pe Eibar, la care Federico
Piovaccari a intrat în minutul 57. Deşi scorul final a fost 3-0, după primele 45
de minute cele două echipe se aflau la egalitate, 0-0.

În a doua repriză, elevii lui Luis Enrique au apăsat pedala de accelaraţie şi au deschis scorul prin Xavi în minutul 60. Au urmat golurile marcate de Neymar
şi Lionel Messi, în minutele 72 şi 74.

Prin acest gol, argentinianul s-a apropiat la un gol de Telmo Zarra, deţinătorul recordului de cele mai multe goluri marcate în campionatul Spaniei, cu 251 de goluri.

Neymar a avut şi el motive de sărbătoare. Brazilianul a jucat meciul cu numărul 50 pentru Barcelona şi a marcat golul cu numărul 200 în întreaga carieră.

Portarul Barcelonei, Claudio Bravo a ajuns la 720 de minute fără gol primit,
depăşid recordul deţinut de Victor Valdes.

Meciul dintre Real Madrid şi Barcelona se va disputa sîmbătă, 25 octombrie, de la ora 19:00, în direct pe DigiSport.