INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Bombardează poarta, dar ratează ca niciodată! Explicațiile crizei cronice traversate de Real Madrid

Articol de - Publicat marti, 16 ianuarie 2018 12:25

Real Madrid are nevoie în medie de aproape 11 șuturi pentru un gol, mult peste cifrele ultimilor 12 ani. Dacă partidele s-ar fi oprit la pauză, Real era lider. Au dispărut golurile de final și factorul Bernabeu.

Real e mai aproape de retrogradare decât de titlu, la 19 puncte distanță de Barcelona. Turul catastrofal făcut de armada lui Zidane se poate explica și prin cifre, dincolo de alegerile lui Zidane ori criza de formă a multor vedete. "Mingea nu vrea să intre în poartă", s-a plâns antrenorul.

Și chiar așa este. Madridul și-a creat 15,44 ocazii pe meci, a șutat la buturile adverse de 19,33 ori, dar n-are decât 32 de goluri reușite. În medie cu unu mai puțin față de sezonul trecut (1,78 la 2,79), deși a cadrat 10,8 execuții, un record în ultimele 13 sezoane!

CR7 și Benzema praf!

Ratările se reflectă cel mai fidel în cazul lui Ronaldo. Chiar dacă amenință poarta mai des, 6,72 șuturi/meci, oferă mai puține assisturi (0,14) și marchează infim (0,29 pe meci față de 0,89 media campionatului trecut). Nici vârful de atac nu ajută. Benzema, deseori accidentat, are cifre mai proaste decât Cristiano (2,67 șuturi pe meci, 0,21 goluri), incomparabile cu Suarez, Kane și Icardi, omologii săi din echipele de top ale Europei.

Ar fi lider la pauză

Dacă jocurile ar fi durat numai prima repriză, Real ar fi fost pe primul loc, cu 4 puncte peste Barca (40 la 36). După pauză însă, golaverajul e negativ (9-11) și, în plus, au dispărut dramatic celebrele reușite de final, cu Ramos specialist. Los Blancos nu mai știu să gestioneze avantajul, dovadă meciurile cu Valencia, Girona și Celta. Nici "Bernabeu" nu mai sperie pe nimeni, încetând să fie factorul determinant din stagiunile recente.

30 de goluri a marcat Real în ultimele 10 minute ale sezonului trecut, în timp ce în prezentul n-a reușit decât 7 pe final

3 eșecuri acasă a suferit Madridul în cele 10 meciuri din actuala LaLiga: Betis, Barcelona și Villarreal au dat lovitura

11e locul ocupat de trupa lui Zidane strict după rezultatele din reprizele secunde, cu 23 de puncte, față de 49 ale Barcei

goluri au cei mai buni marcatori al lui Real, Ronaldo, Bale, Isco, Asensio. Împreună, cei patru nu fac cât Messi, 17 goluri