INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA-SUNDERLAND 1-2

Final de tradiţie şi de campionat! Chelsea pierde cu ultima clasată, iar Jose Mourinho e învins pentru prima oară pe Stamford Bridge

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 aprilie 2014 00:00 / Actualizat sambata, 19 aprilie 2014 22:00

Chelsea a pierdut cu Sunderland, pe teren propriu, scor 2-1. Samuel Eto'o a marcat pentru "albaştri", în timp ce Wickham şi Borini, din penalty, au adus a patra victorie în deplasare pentru ultima clasată. A fost prima înfrîngere a lui Mourinho pe Stamford Bridge după 77 de meciuri, în campionat, în 4 sezoane pe banca lui Chelsea.
Vezi aici VIDEO!

La două puncte distanţă de Liverpool, care are şi un meci mai puţin, Chelsea poate să îşi ia adio de la titlu! Mourinho se recunoaşte învins de Sunderland, pe Stamford Bridge, acolo unde nici Alex Ferguson şi nici Arsene Wenger nu au reuşit vreodată să simtă gustul victoriei, atîta timp cît portughezul îi antrena pe albaştri.

Totul părea să decurgă normal după golul lui Eto'o din minutul 12. Nu a fost deloc aşa. Peste doar 6 minute Sunderland a egalat prin Wickham.

Din acest moment elevii lui Jose Mourinho au asediat poarta ultimei clasate. Cu o posesie zdrobitoare şi cu un şut la fiecare 3 minute, doar norocul a făcut ca Sunderland să nu primească gol.

Mai mult, codaşa din Premier League a dat lovitura dintr-un penalty în minutul 81, transformat de Fabio Borini. Succesul le dă speranţe elevilor lui Poyet că se pot salva de la retrogradare.

61 de victorii şi 16 egaluri avea Mourinho pe teren propriu pînă la meciul cu Sunderland

48 de meciuri fără gol primit avea Mourinho pe teren propriu pînă la meciul ăsta pe banca lui Chelsea