INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - AC MILAN 3-2

FOTO + VIDEO Deznodământ spectaculos în Derby della Madonnina » Inter câștigă în minutul 90 după un final dramatic

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 octombrie 2017 23:30

Internazionale Milano s-a impus în Derby della Madonnina cu AC Milan, scor 3-2, obțințând prima victorie în fața rivalei după doi ani de secetă.

Fără titlu de ani buni în Italia, dar sub auspiciile unui viitor promițător, asigurat de capitalul financiar al patronajelor asiatice, cele două echipe au oferit un spectacol pe cinste în derby-ul de pe " Giuseppe Meazza".

Inter a deschis scorul în minutul 28, prin Icardi. Servit excelent de Candreva, atacantul s-a desprins din marcaj și nu i-a dat nicio șansă lui Donnarumma.

"Diavolii" au restabilit egalitatea după pauză, prin Suso, care a prins un șut perfect plasat de la 21 de metri.

Inter a marcat golul doi în minutul 63, când același Icardi a finalizat perfect centrarea lui Perisici.

Bonaventura a aprins derby-ul, egalând în minutul 81, după ce l-a învins pe Handanovici cu o execuție din cădere.

Meciul se îndrepta către o nouă remiză, dar Inter a primit penalty în minutul 90 după o fază care nu anunța nimic. Icardi a transformat fără emoții, reușind hattrick-ul și sărbătorind în stilul Messi&Ronaldo.

Grație victoriei, Inter a urcat pe locul doi, acumulând 22 de puncte și apropiindu-se la doar două lungimi de liderul surpriză Napoli.

AC Milan ajunge la trei înfrângeri consecutive și continuă și în acest an prestațiile inexplicabile din sezoanele precedente. "Diavolii" sunt pe locul 10, cu 12 puncte.

Inter - AC Milan 3-2
Au marcat: Icardi '28, '63, '90 p.  / Suso '56, Bonaventura '81