INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CELTIC - RANGERS 1-1

FOTO + VIDEO » Dramatism în Old Firm Derby, Celtic - Rangers » Gol marcat în minutul 86 și penalty refuzat în minutul 90

Articol de GSP - Publicat duminica, 12 martie 2017 10:43

Celtic și Rangers, cele mai importante echipe din Scoția, au terminat la egalitate în Old Firm Derby, 1-1.

liveTEXT Celtic - Rangers 1-1

A marcat: Armstrong 35'/ Hill 87' - VIDEO

Celtic a jucat mai bine și a controlat începutul de joc, marcând primul gol al meciului în minutul 35. Armstrong a deschis scorul în minutul 35, cu un șut de la marginea careului.

După deschiderea de scor, ambele echipe au avut ocazii mari, dar egalarea a venit în minutul 87. Hill a marcat cu un șut din 3 metri, după o respingere a portarului lui Celtic.

În minutul 90, Celtic a cerut penalty, după ce Hill l-a faultat clar în careu pe Griffiths, dar arbitrul a lăsat jocul să continue.

Rangers, 54 de titluri, și Celtic, 47 de titluri, sunt cele mai de succes echipe din Scoția. În prezent, Celtic este pe primul loc, cu 80 de puncte în 28 de meciuri. Rangers este pe locul 3, cu 47 de puncte.

Celtic are un sezon perfect: 26 de victorii, 2 egaluri și 74 de goluri marcate. Și Rangers are un parcurs foarte bun, având 13 victorii, 8 egaluri și 7 înfrângeri.

Echiple de start:

Celtic: Gordon - Lustig, Boyata, Sviatchenko, Tierney - Brown, Bitton - Forrest, Armstrong, Sinclair - Dembele
Rezerve: De Vries, Eboue, Gamboa, Griffiths, McGregor, Roberts, Simunovici

Rangers: Foderingham - Hodson, Hill, Wilson, Wallace - Tavernier, Holt, Hyndman - Waghorn, Miler, McKay
Rezerve: Alnwick, Bates, Dodoo, Forrester, O'Halloran, Senderos, Windass