INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - MANCHESTER UNITED 0-0

FOTO+VIDEO Guardiola și Mourinho au dat-o la pace » Derby dramatic pe final, între City și United

Articol de GSP - Publicat joi, 27 aprilie 2017 21:21

Manchester City și Manchester United au remizat, scor 0-0 pe Etihad, într-un meci restant din etapa cu numărul 26, în care Fellaini a fost eliminat.

Aguero a ratat prima mare ocazie a partidei în minutul 9, când a lovit bara după ce Kevin de Bruyne a centrat de pe partea dreaptă. United a replicat în minutul 25, când Herrera și Mkhitaryan l-au pus la încercare pe Bravo.

În minutul 32, Aguero a șutat excelent de la aproximativ 20 de metri, dar De Gea a avut intrevenția serii și a plonjat spectaculos, reușind să rețină.

Chiar înainte de pauză, Herrera a trimis incredibil pe lângă poartă o centrare trimisă de Rashford.

Jucătorii lui Pep Guardiola au fost mai periculoși în partea secundă, însă șansele lui De Bruyne, Sane și Sterling au rămas fără impact pe tabela de marcaj.

Acțiunile "cetățenilor" s-au intensificat după minutul 84, când Fellaini a fost eliminat. Belgianul a comis un fault asupra lui Aguero, iar apoi l-a lovit cu capul în frunte pe argentinian. Scena s-a petrecut chiar în fața centralului Atkinson, care l-a eliminat fără ezitare pe Fellaini.

În primul minut de prelungire, City a avut un gol anulat corect pe motiv de ofsaid, când Gabriel Jesus a reluat în poartă o pasă venită de la Aguero. Argentinianul a mai ratat o ocazie importantă în ultimul minut, când a trimis mult peste poartă din doar câțiva metri.

City rămâne pe locul al patrulea în clasament, la un punct în fața celor de la Manchester United și tot la un punct în spatele lui Liverpool.

VIDEO » Manchester City - Manchester United 0-0