INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Higuain s-a accidentat şi a fost schimbat după doar 15 minute în Derby dela Molle » Ce a anunţat Allegri

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat luni, 19 februarie 2018 15:38

Victoria cu 1-0 obţinută pe terenul lui Torino, în Derby della Molle, a avut şi un preţ pentru Juventus. Gonzalo Higuain (30 de ani), golgheterul "Bătrânei Doamne" s-a accidentat în debutul partidei, iar Massimiliano Allegri a fost nevoit să îl schimbe după doar un sfert de oră.

După doar 3 minute de joc, "Pipita" a intrat într-un contact cu Salvatore Sirigu, goalkeeper-ul gazdelor, şi a solicitat imediat intervenţia medicilor, acuzând o lovitură la glezna stângă. Argentinianul a încercat să continue partida, însă Allegri a decis să-l înlocuiască în minutul 15 cu Federico Bernardeschi, pentru a nu risca o accidentare mai gravă.

La finalul partidei, tehnicianul campioanei Italiei a dat asigurări că accidentarea atacantului nu este una gravă şi îşi va reveni în scurt timp. "Gonzalo a primit o lovitură. Ar trebui să fie în regulă în câteva zile", a declarat acesta, potrivit The Guardian.

20 de goluri a înscris Gonzalo Higuain pentru Juve în actuala stagiune, cele mai recente două fiind marcate în partida cu Tottenham, din Champions League

Chiar şi fără Higuain şi cu un prim "11" din care au lipsit mai multe piese de bază, precum Buffon, Dybala sau Matuidi, "bianconerii" s-au impus cu 1-0, după golul lui Alex Sandro, din minutul 33, şi au obţinut a noua victorie consecutivă în Serie A, reuşind astfel să rămână în coasta liderului Napoli, care a învins-o cu acelaşi scor pe Spal.