INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO + VIDEO Real Madrid câștigă restanța cu Leganes, 3-1, și revine pe podium în La Liga » Madrilenii au revenit de la 0-1, dar s-au impus fără emoții

Articol de GSP - Publicat miercuri, 21 februarie 2018 21:48

Real Madrid s-a impus în această seară în restanța de pe terenul lui Leganes, 3-1, și a revenit pe podium în La Liga.

Echipa lui Zidane a început cum nu se putea mai prost meciul, iar Bustinza a marcat pentru Leganes în minutul 6, speculând o serie de nesincronizări din apărarea Realului.

Avantajul gazdelor nu a durat decât 5 minute. Casemiro l-a lansat pe Lucas în minutul 11, iar acesta a finalizat perfect la colțul lung.

Lucas i-a întors serviciul lui Casemiro în minutul 29, iar Real a egalat după o fază superbă, brazilianul marcând după o serie superbă de pase.

Sergio Ramos a închis tabela în minutul 90, fundașul executând perfect un penalty.

Grație victoriei, Real devansat-o pe Valencia și a urcat pe locul 3. Madrilenii au 48 de puncte, dar sunt la 7 lungimi de Atletico Madrid și la nu mai puțin de 14 puncte de Barcelona.

Real a avut un prim "11" presărat cu numeroase rezerve, Zidane odihnind mai mulți titulari, printre care și pe Cristiano Ronaldo, pentru returul cu PSG de peste două săptămâni.

Leganes - Real Madrid 1-3
Au marcat: Bustinza '6 / Lucas '11, Casemiro '29, S. Ramos '90 p.
TEXT / VIDEO

Leganes: Cuellar - Tito, Siovas, Bustinza, Diego Rico - Gumbau, Gabriel, Eraso- El Zhar, Omar Ramos, Beauvue
Rezerve: Champagne, Mantovani, Amrabat, Guerrero, Raúl García, Zaldua, Rubén Pérez
Antrenor: Asier Garitano

Real Madrid: K. Casilla - Carvajal, Varane, Ramos, Theo - Casemiro, Kovacici, Isco - Lucas Vazquez, Asensio, Benzema
Rezerve: Luca, Nacho, Bale, M. Llorente, Achraf, Mayoral, Ceballos
Antrenor
: Zinedine Zidane

Pentru duelul din această seară, Zidane nu se va putea baza pe Luka Modrici, Marcelo și Toni Kroos, toți accidentați. În plus, Ronaldo și goalkeeper-ul Keylor Navas sunt menajați.

Real Madrid se află în prezent pe locul 4, cu 45 de puncte, iar o victorie în meciul din această seară le-ar asigura madrilenilor un salt de un loc, peste Valencia, care are 46 de puncte și e pe 3.

De partea cealaltă, Leganes se află pe locul 13, cu 29 de puncte.

Oficialii lui Leganes au promovat duelul cu Real Madrid ca pe un meci de Liga Campionilor, datorită zilei de disputare:

Căpitanul lui Leganes a purtat la acest meci o banderolă-curcubeu, acesta susținând lupta împotriva discriminării minorităților sexuale în sport: