INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CHELSEA - ARSENAL 1-1 (1-4 D.PEN.)

VIDEO + FOTO » Arsenal o învinge pe Chelsea la penalty-uri și câștigă Supercupa Angliei!

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 august 2017 18:24

Arsenal s-a impus în duelul cu Chelsea din Supercupa Angliei, jucat pe Wembley, cu scorul de 5-2 la general, după loviturile de departajare. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost 1-1.

După o primă repriză bună făcută de campioana Angliei, Moses a deschis scorul pentru Chelsea în primele minute ale reprizei secunde.

Formația antrenată de Antonio Conte a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Pedro, din minutul 81, iar Arsenal a egalat un minut mai târziu, prin reușita debutantului Kolasinac.

S-a trecut direct la penalty-uri, fără reprize de prelungiri.

La loviturile de departajare, singurul jucător al campioanei are a marcat în poarta lui Cech a fost Cahill, executantul primului penalty, în timp ce Courtois și Alvaro Morata au ratat.

Echipa lui Arsene Wenger este la al 15-lea trofeu Community Shield câștigat de-a lungul anilor.

VIDEO Chelsea - Arsenal 1-1 (1-4 pen.)
Au marcat: Moses '47/Kolasinac '82
Au marcat la penalty-uri: Cahill/Walcott, Monreal, Oxlade-Chamberlain, Giroud
Au ratat: Curtois, Morata