INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARSENAL - MANCHESTER UNITED 2-0

VIDEO + FOTO United a cedat pe Emirates cu Arsenal: prima înfrângere după 25 de meciuri pentru Mourinho!

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 mai 2017 20:11

Manchester United a pierdut disputa cu Arsenal de pe Emirates, scor 0-2. Cu multe absențe importante, Jose Mourinho nu l-a putut învinge pe Arsene Wenger, deși în prima parte a jocului United a fost mai periculoasă.

Scorul a fost deschis în a doua repriză de Xhaka. Șutul acestuia din minutul 54 a fost deviat și nu a mai putut fi respins de David De Gea.

Peste doar 3 minute, Welbeck a făcut 2-0. Acesta a punctat cu capul din 6 metri, în urma unei centrări excelente a lui Oxlade.

Manchester United rămâne pe locul 5, cu 65 de puncte. Aceasta este prima înfrângere după 25 de meciuri în Premier League.

Totodată este și primul eșec al lui Mourinho în fața lui Arsene Wenger în 13 meciuri. Arsenal este pe locul 6, cu 63 de puncte, însă cu un meci mai puțin decât celelate echipe care se bat pentru locurile de Ligă.