INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA CONFEDERAȚIILOR

VIDEO+FOTO » Spectacol în Portugalia - Mexic » Meci decisiv pe final în Camerun - Chile

Articol de - Publicat duminica, 18 iunie 2017 17:14

Asistenții video, între care s-a aflat și Hațegan, au anulat primul gol la acest turneu în meciul dintre Portugalia și Mexic, scor 2-2. Alte patru valabile s-au marcat apoi, mexicanii revenind mereu pe tabelă.

Campioana Europei a pornit ca un motor diesel pe timp rece, dar la prima ocazie putea deschide scorul. A marcat Pepe (21), după ce bara îl salvase pe Ochoa la șutul lui Ronaldo.

Portughezii s-au îmbrățișat, însă după câteva secunde Nestor Pitana le-a stricat bucuria, primind ajutorul VAR. Golul s-a anulat, "centralul" argentinian validând un ofsaid sesizat pe reluările TV (Ovidiu Hațegan a fost în brigadă ca ajutor de asistent video) la o minge centrată cu două faze înainte de Moutinho!

Ronaldo, ce assist!

Diferența a făcut-o tot Ronaldo, assist genial la Quaresma, dribling scurt și Ochoa era bătut (34). Chicharito a răspuns provocării, "cap" precis din centrarea lui Vela (42), după luftul lui Guerreiro.

Echilibrul de la pauză s-a menținut și în partea secundă. Mexicanii au dominat mai mult, au avut posesia, însă le-au lipsit oportunitățile.

La fel lusitanilor, inspirația și eficiența pe contraatac. Până spre sfârșit, când Cédric, ajutat de două ori de Héctor Herrera!, a prins diagonala de 2-1.

Un pic mai devreme, Ochoa scosese, fenomenal, de sub bară o lovitură de cap a rezervei André Silva. Incredibil, mexicanii au revenit iar, Héctor Moreno egalând din careul mic în urma unui corner!

PORTUGALIA - MEXIC 2-2 VIDEO / liveTEXT
Au marcat: Quaresma 35, Cedric 86 / Chicharito 42, Moreno 90+1
În minutul 21 i s-a anulat un gol lui Pepe după ce arbitrul video Ovidiu Hațegan a decis că e ofsaid!

clasament a

Echipele de start:

Portugalia: Patricio - Cedric, Pepe, Fonte, Guerreiro - Moutinho, Carvalho, Gomes - Quaresma, Ronaldo, Nani

Mexic: Ochoa - Salcedo, Reyes, Moreno, Layun - Dos Santos, Herrera, Guardado - Vela, Jimenez, Chicharito

CAMERUN - CHILE 0-2

Chilienii au venit după înfrângerea în fața României, scor 2-3, de la Cluj, însă n-au avut mari probleme de a învinge Camerun, scor 2-0. Vargas a marcat în prelungirile primei reprize, dar reușita i-a fost anulată pentru ofsaid, decizie venită în urma probei video.

Până la urmă Vidal a deschis scorul în minutul 82, iar Vargas a stabilit scorul de final în prelungirile partidei.

Au marcat: Vidal 82, Vargas 90+2 VIDEO TEXT
Lui Vargas i s-a anulat un gol în prelungirile primei reprize pentru un ofasid, decizia a venit în urma analizei video

Camerun: Ondoa - Mabouka, Ngadeu, Teikeu, Fai - Siani, Zambo, Djoum - Bassogog, Aboubakar, Moukandjo

Chile: Herrera - Isla, Beausejour, Medel, Jara, Fuenzalida - Aranguiz, Diaz, Vidal - Puch, Vargas