INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FINALA CUPEI GERMANIEI

FOTO + VIDEO Borussia Dortmund a câștigat Cupa Germaniei după o finală superbă cu Eintracht Frankfurt, 2-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 27 mai 2017 22:58

Borussia Dortmund a cucerit cea de-a patra Cupă a Germaniei din istoria clubului, după ce a învins-o pe Eintracht Frankfurt în finală, scor 2-1.

Ousmane Dembele a deschis scorul în minutul 8 pentru Borussia. Lansat ideal de Piszczek, acesta l-a învins pe portarul lui Eintracht cu un șut plasat, din unghi.

Ante Rebici a egalat în minutul 29, la capătul unui contraatac de manual reușit de Eintracht.

Golul decisiv a fost reușit de Pierre Emerick Aubameyang în minutul 67, care a înscris printr-un lob superb din penalty.

Galben-negrii au cucerit întâiul trofeu al sezonului și primul după o pauză de trei ani: în 2014 se impuneau în Supercupă, în fața lui Bayern.

Borussia pierduse precedentele trei finale ale Cupei, de două ori în fața lui Bayern Munchen și o dată în fața lui Wolfsburg.

FINAL  » Borussia Dortmund - Eintracht Frankfurt 2-1
Au marcat: Dembele '8, Aubameyang '66 p. / A. Rebici '30