INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA CONFEDERAȚIILOR

FOTO+VIDEO Chile elimină Portugalia la loviturile de departajare și se califică în finala Cupei Confederațiilor! Bravo a apărat trei penalty-uri

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 iunie 2017 23:54

Chile s-a calificat în finala Cupei Confederațiilor după victoria obținută în fața Portugaliei la penalty-uri, scor 3-0.

Vezi AICI rezumatul VIDEO al meciului!

După un start echilibrat de meci, Chile a ratat o primă ocazie importantă prin Aranguiz, care a trimis balonul pe lângă poartă cu o lovitură de cap. Andre Silva a bifat cea mai importantă ocazie a campionilor europeni în prima parte.

Sud-americanii au fost mai periculoși în partea secundă, când Vidal a trimispuțin peste poartă în minutul 54, iar trei minute mai târziu Vargas a șutat spectaculos, dar Rui Patricio a intervenit și a lăsat tabela neschimbată.

Cu câteva minute înainte de finalul timpului regulamentar, Cristiano Ronaldo a ratat și el o ocazie de a marca, când lovitura sa de cap nu a nimerit cadrul porții.

Cele mai mari ocazii ale meciului au fost bifate de Vidal și Rodriguez. Mijlocașul lui Bayern a lovit bara, iar Rodriguez a reluat și el tot în bară mingea ricoșată.

La penalty-uri, Portugalia nu a marcat nici măcar o dată, în timp ce Chile a avut nevoie de doar trei lovituri de la 11 metri pentru a-și asigura locul în finala Cupei Confederațiilor.

Vidal, Aranguiz și Alexis Sanchez au marcat pentru Chile, în timp ce Quaresma, Moutinho și Nani au ratat penalty-urile portughezilor, Bravo apărând tot!

În cealaltă semifinală, Germania va juca joi împotriva Mexicului.

FINAL » Portugalia  - Chile 0-0, 0-3 d.p.