INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  AS ROMA - LAZIO 1-3

VIDEO + FOTO Spectacol în Derby della Capitale » Lazio s-a impus clar în fața rivalei AS Roma, 3-1

Articol de GSP - Publicat duminica, 30 aprilie 2017 15:23

Lazio s-a impus în Derby della Capitale, 3-1, după un meci excelent făcut de elevii lui Simone Inzaghi.

Lazio a început foarte bine meciul și a deschis scorul în minutul 11, prin Keita Balde, care a marcat cu un șut de la 13 metri. În minutul 45, De Rossi a egalat, după un penalty dictat eronat.

După pauză, tot Lazio a început mai bine. Basta a marcat în minutul 50, cu un șut de la marginea careului. AS Roma a alergat după egalare, dar tot Lazio a marcat, pe contraatac, prin același Keita.

Echipa antrenată de Simone Inzaghi se află pe locul 4, cu 67 de puncte, în timp de formața lui Spaletti este pe locul 2, cu 75 de puncte.

Roma - Lazio 1-3
Au marcat: De Rossi 45 pen. / Keita 12, 85, Basta 50
Eliminat: Rudiger 90+3
TEXT / VIDEO

AS Roma: Szczesny - Rudiger, Manolas, Fazio, Emerson - Strootman, De Rossi, Nainggolan - Salah, Dzeko, El Shaarawy

Lazio: Strakosha - Bastos, De Vrij, Wallace - Basta, Parolo, Biglia, Milinkovici - Savici, Lulici - Immobile, Keita

Bogdan Lobonț, respectiv Ștefan Radu au fost rezerve.

Chiar înainte de pauză, arbitrul a acordat penalty la căderea lui Strootman, dar pe imagini se vede clar că olandezul nici măcar n-a fost atins.