INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Meciurile din La Liga se desfășoară normal » Măsuri de securitate suplimentare la partidele din Spania, în urma atacurilor teroriste de la Barcelona și Cambrils

Articol de George Titus AlbulescuJURNALISPORT - Publicat sambata, 19 august 2017 17:12

După atentatele din Catalonia, măsurile de securitate vor fi sporite la meciurile primei etape din La Liga, care se vor disputa în aceste zile, în prima ligă spaniolă. Mii de polițiști și agenți de pază și protecție vor fi mobilizați pe stadioane și în jurul acestora.

După o pauză de trei luni, campionatul iberic s-a reluat vineri. Alte trei partide se vor disputa sâmbătă. Autoritățile din Spania au decis ca evenimentele sportive din acest sfârșit de săptămână să aibă loc, în ciuda temerilor legate de alte posibile atentate teroriste.

Liga Profesionistă de fotbal a confirmat că meciurile rundei de debut din La Liga se vor desfășura conform programului stabilit, inclusiv Barcelona - Betis Sevilla, pe Camp Nou.

Forul spaniol a hotărât ca la toate întâlnirile din campionat să se țină un minut de reculegere înaintea începerii partidelor, în memoria victimelor atentatelor de la Barcelona și Cambrils.

Formația catalană așteaptă instrucțiuni din partea autorităților privind luarea unor măsuri suplimentare de securitate la meciul de duminică, de pe Camp Nou.

”Având în vedere pericolul de terorism, clubul a întreprins acțiuni de consolidare a protecției spectatorilor”.