INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Mourinho, declaraţii spumoase după victoria cu Huddersfield, 2-0: "Le-am dărâmat Zidul Berlinului!"

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 04 februarie 2018 12:40

Sâmbâtă, Manchester United s-a impus în faţa lui Huddersfield, scor 2-0, şi s-a apropiat la 13 puncte de liderul Man City, însă victoria nu a fost chiar una la îndemână pentru elevii lui Mourinho.

În prima repriză, "diavolii" nu au reuşit să desfacă apărarea bine organizată a oaspeţilor, golurile venind abia în repriza secundă. În minutul 55, Romelu Lukaku a deschis scorul după o centrare excelentă a lui Juan Mata, iar 13 minute mai târziu, Alexis Sanchez a reuşit primul gol în tricoul lui United, balonul revenindu-i în faţa porţii după ce portarul Lossl respinsese penalty-ul executat de chilian.

La finalul partidei, managerul formaţiei de pe "Old Trafford" a ţinut să laude organizarea excelentă a formaţiei pregătite de germanul David Wagner, comparând chiar apărarea lui Huddersfield cu Zidul Berlinului.

"Am avut în permanenţă controlul jocului, dar la pauză a fost doar 0-0. În prima repriză cred că am avut posesia în proporţie de 85%, dar nu a fost destul. Am continuat să jucăm la fel şi chiar şi la 1-0 am dominat, apărarea noastră nefiind pusă în pericol.

A trebuit să avem răbdare şi să menţinem o presiune ridicată. A fost nevoie să dărămăm Zidul Berlinului, organizat foarte bine de către David Wagner", a declarat Jose Mourinho pentru BBC.

După 26 de runde scurse din actuala stagiune de Premier League, Manchester United se află pe locul secund, cu 56 de puncte, 13 mai puţine faţă de liderul City.

Fii parte din redacția noastră! Jurnalisport e un proiect inovativ GSP, susținut de Google. În fiecare lună, GSP îi va recompensa pe cei mai performanți useri Jurnalisport. Aici ai toate detaliile!